Macron a népharagról
Újévi beszédében Emmanuel Macron elmondta, az ötéves elnöksége elején elindított reformok „eredményei” nem várhatók azonnal, és a türelmetlenség, amelyben ő is osztozik, nem indokolja, hogy felhagyjanak velük. Az üzemanyagadó emelése ellen tiltakozó sárga mellényesek említése nélkül a francia államfő szólt a mélyen gyökerező megosztottságról és az igazságtalanságok, a túl bonyolulttá váló és a jó szándékot nélkülöző közigazgatás elleni haragról.
„Ez a harag számomra azt jelenti – bármilyenek voltak is a túlkapások és a rendbontások –, hogy nem adtuk fel, országunk jobb jövőt akar építeni.” Hozzátette: „Az, hogy egyesek azzal az ürüggyel, hogy a nép nevében szólnak, (…) pedig valójában csak egy gyűlölködő tömeg szóvivői, amely képviselőkre, rendvédelmi erőkre, újságírókra, zsidókra, külföldiekre, homoszexuálisokra támad, ez egész egyszerűen Franciaország tagadása.”
Merkel az összetartásról
Németországnak a saját érdekében nagyobb szerepet kell vállalnia a nemzetközi közösséget feszítő gondok megoldásában – hangsúlyozta Angela Merkel újévi köszöntőjében. A német kancellár elmondta, munkájában az a meggyőződés vezeti, hogy „korunk kihívásaival csak az összetartás és a határokat átívelő együttműködés révén lehet megbirkózni”. Kiemelte, az éghajlatváltozás, a migráció „irányítása és rendezése”, a harc a nemzetközi terrorizmus ellen mind-mind „sorskérdés”, amelyeket Németország a saját érdekében meg akar oldani, és ez főleg akkor sikerülhet, ha mások érdekeit is figyelembe veszi.
May a brexitről
A brexit feltételrendszeréről szóló megállapodás elfogadására szólította fel a brit parlamentet Theresa May újévi beszédében. A brit miniszterelnök szerint, ha a január harmadik hetében esedékes alsóházi szavazáson ez megtörténik, akkor az Egyesült Királyság életében az idén új fejezet kezdődhet. Jóllehet a kilépésről döntő 2016-os népszavazás megosztó volt, 2019 lehet az az év, amelyben a britek félretehetik nézeteltéréseiket, és együtt indulhatnak el egy olyan jövő felé, amelyet egyrészt az európai szomszédokhoz fűződő erőteljes kapcsolatrendszer, másrészt az Egyesült Királyság globális kereskedőnemzetté válása jellemez – hangsúlyozta.
Kínai békejobb
A történelem arról tanúskodik, hogy az együttműködés a legjobb választás mind Kína, mind az Egyesült Államok számára – közölte Donald Trump amerikai elnökkel a kínai–amerikai diplomáciai kapcsolatok felvételének 40. évfordulója alkalmából intézett üzenetében Hszi Csi-ping (Xi Jinping). A kínai elnök hangsúlyozta, nagy jelentőséget tulajdonít a kínai–amerikai kapcsolatoknak, és együtt kíván dolgozni Trumppal a kétoldalú kapcsolatok alakulása eredményeinek összegzésén és annak a konszenzusnak a megvalósításán, amelyet az egyeztetés, az együttműködés és a stabilitás, valamint a két nép és a világ többi népe érdekében kifejtett erőfeszítések révén elértünk.
Putyin az egységről
Vlagyimir Putyin a nemzetközi közösség helyett elsősorban választóihoz szólt újévi köszöntőjében. Az orosz elnök ebben hangsúlyozta, „Oroszországnak sosem volt segítője a történelemben”, ezért az országnak egységesnek kell maradnia, és szilárd csapatként kell együttműködnie. Mint mondta, az életminőség javítása a következő évben is kiemelt fontosságú lesz, ez azonban csak akkor érhető el, „ha egymás mellett állunk”. Putyin Donald Trump amerikai elnöknek is küldött újévi üdvözlőlevelet, amelyben hangsúlyozta: Moszkva számos témáról kész tárgyalni 2019-ben.