Tucatjával vizsgálta az utóbbi időkben a köztulajdonban álló cégeket az Állami Számvevőszék (ÁSZ). Ellenőrzéseiben a szervezet több tényezőt is áttekintett, így például azt, hogy a közvagyont kezelő társaságok szabályszerűen gazdálkodnak-e.
– A jelentések több helyen komoly hiányosságokat tártak fel, s nem egy esetben a könyvvizsgálat nem megfelelő működése okozott gondot – mondta lapunknak az ÁSZ tervezési vezetője. Holman Magdolna hozzátette: a könyvvizsgálók közreműködésének elégtelensége miatt a számvevőszék tavaly és idén összesen 61 esetben értesítette a Magyar Könyvvizsgálói Kamarát. A jelzések mindegyikében a könyvvizsgálatnál tapasztalt súlyos szabálytalanságokról számolt be a számvevőszék.
A kamarának címzett értesítések legnagyobb része két ellenőrzés-sorozathoz, az állami erdőgazdasági társaságoknál, valamint az önkormányzati távhőszolgáltató és hulladékgazdálkodással foglalkozó vállalatoknál végzett vizsgálatokhoz kapcsolódott.
– Az erdőgazdaságoknál súlyos problémák adódtak, a cégek mérlegében nem úgy szerepeltek az adatok, ahogyan azokat a vagyonkezelési szerződések alapján fel kellett volna tüntetni – mondta Holman Magdolna. Emiatt a 22 erdőgazdasági társaság közül 21 esetében tett jelzést az ÁSZ a könyvvizsgálói kamaránál.
Nem volt sokkal jobb a helyzet az önkormányzati cégeknél sem. A számvevőszék eddig 48 távhőszolgáltató és a 12 hulladékkezelő vállalatnál végzett ellenőrzést és számos esetben tárt fel olyan szabálytalanságot, amit a könyvvizsgálónak jeleznie kellett volna. A tervezési vezető példaként megemlítette: a könyvvizsgálók általában nem észlelték, vagy nem tették szóvá, amikor a köztulajdonban lévő társaságok a törvény kötelező rendelkezése ellenére sem készítettek önálló tevékenységi mérleget és eredménykimutatást, vagy esetleg a leltár hiányzott.
Emellett súlyos gondok akadtak a követelések elszámolásánál is. Ezek miatt a cégekről nem lehetett valós, megbízható képet felrajzolni, a tulajdonos önkormányzatok pedig ilyen helyzetben aligha hozhattak megalapozott döntéseket. Holman Magdolna rámutatott arra is, hogy a könyvvizsgálatot végző független szakértő kulcsszerepet tölt be a hitelesség megőrzésében, s visszatartó erőt jelenthet a visszaélések elkövetése ellen.
Súlyos következménnyel járhat tehát, ha a könyvvizsgáló nem tartja be az előírásokat, nem végzi el a feladatát. A közcégeknél ez gyakorta előfordult, emiatt az ÁSZ szerint szükség lehet a könyvvizsgálat állami felügyeletének, ellenőrzésének megerősítésére.
Egyes problémás pontokat a kormányzatnál is felismertek, emiatt született döntés arról, hogy a nemzetgazdasági tárcán belül új pénzügyi közfelügyeleti kezdheti meg működését – a jelenlegi tervek szerint január elsején. Az egység a könyvelők, az adótanácsadók, az adószakértők, az okleveles adószakértők mellett a könyvvizsgálók tevékenységét is áttekintheti, mégpedig folyamatosan bővülő jogkörökkel.
Kezdetben szakmai előírásokat, az egyes hivatásrendek működését megszabó szabályokat szövegezne meg a felügyelet, később viszont az ellenőrzés és – ha ez szükséges – a szankció kiszabásának lehetőségét is megkapná. A szaktárca a Magyar Időket arról tájékoztatta, hogy a könyvelési és a tanácsadó piac feletti kontroll erősítése a feketegazdaság, az adócsalások visszaszorításáért tett legfontosabb lépések egyike lehet.
Emellett a brókerbotrányok megakadályozására és az állami vagyon megóvására is alkalmas eszköznek tűnik.