Abe Sinzó japán kormányfő hosszú idő után meglátogathatta édesapja sírját a nagatói temetőben. Abe Sintaro a nyolcvanas évek elején négy éven át volt külügyminiszter Japánban, aki sokat tárgyalt a Kuril-szigetek ügyéről, megoldást keresett a problémára, amely 1945 óta megoldatlan. Az ifjabb Abe azért tudta beiktatni sűrű programjába a temetői főhajtást, mert a látogatást ebbe a hőforrásairól híres városba szervezték, oda, ahonnan a legidősebb Abe, a mostani kormányfő nagyapja származott, valamint mert Vlagyimir Putyin szokásához híven ismét késett két órát. Ez nála nem meglepő, Ferenc pápa 1 óra 20 percet várt az orosz elnökre tavaly, Kisida Fumio japán külügyminiszter pedig most decemberben két órán át előszobázott a Kremlben. A tárgyalások két napon át tartanak, a mosolydiplomácia első napja után Tokióban fejezik be az egyeztetéseket a mai napon.
A nagy kérdés a Kuril-szigetek helyzete, amelyet Japán szerint a Szovjetunió jogtalanul foglalt el a világháború után, kitelepítve az ott élő japánokat. Japán azzal érvel, hogy a négy sziget nem a Kuril-szigetcsoport része, hanem az északi japán szigetekhez tartoznak, azaz nem esnek a világháborút lezáró szerződés hatálya alá, és az onnan kitelepített 17 ezer japán, akik azóta is Hokkaidó szigetén élnek, joggal akarnak visszaköltözni. Emiatt a világháború végével aláírt tűzszünetet soha nem tudták békeszerződéssé változtatni. A régi problémákat tetézik a mai ügyek, hiszen Oroszország ellen nemzetközi szankciók vannak érvényben, Japán is büntetőintézkedéseket vezetett be Moszkva ellen, amelyek megakadályozzák az áttörést a két ország között. Ezzel együtt mindkét állam számára fontos lenne megerősíteni a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat, ezért is jelent nagy áttörést a tárgyalások ténye, még ha nagy reményt egyik ország se fűz a megállapodáshoz.

Japán fajtájú kutyáját okítja Putyin
A Távol-Kelet Oroszország egyik legkevésbé fejlett területe, ahová nagyon várja a japán befektetéseket, így a mostani tárgyalások is főként a gazdasági együttműködésre koncentrálnak, amelyek remények szerint elhozzák majd a politikai kiegyezést is a szigetekről. A kétnapos látogatás végén mintegy harminc különböző együttműködési megállapodást terveznek aláírni a felek, többek között energiaügyi és gyógyszeripari területen, de Hirosige Szeko japán kereskedelmi miniszter leszögezte, egyik határozat se fogja megsérteni a szankciós politikát, amelyhez mindenképpen tartják magukat. A japánok és az oroszok ugyanakkor a jövő évre tervezik, hogy létrehoznak egy százmilliárd jenes pénzügyi alapot, amely a két ország közti gazdasági együttműködésben segédkezik.