– Említette előadásában: nem feladata az Egyesült Államoknak, hogy beavatkozzon más országok belügyeibe. Mit jelent ez a mindennapi diplomáciában?
– Magyarország esetében konkrétan arról volt szó, hogy az előző, Barack Obama volt elnök nevéhez köthető amerikai adminisztráció a budapesti nagykövetség révén kissé túlreagált, és egy amerikai politikai programot igyekezett ráerőltetni Magyarországra ahelyett, hogy erősítette és építette volna a kapcsolatainkat.

Nem cél a beavatkozás a magyar politikába
– Mennyire igaz ez a CEU, a Soros György alapította Central European University ügyére? Mennyire terhelte meg ez a kétoldalú kapcsolatainkat?
– Nem hiszem, hogy bármennyire is megterhelte volna. Vannak az amerikai külügyminisztériumban olyan emberek, akik még az Obama-adminisztrációból maradtak hátra, és alacsonyabb beosztásuk ellenére az előző kormány politikája szerint haladnak tovább. A washingtoni külügyben rengetegen dolgoznak. Vezető beosztások nincsenek még betöltve. Mindennek fényében tehát az ügy körül olyan benyomás keletkezik, amely nem állja meg a helyét.
– Mindkét ország képviseletvezető-váltás előtt áll. Magyarország esetében ismert, hogy Szabó László külügyminiszter-helyettes lesz a következő washingtoni nagykövetünk. Az új misszióvezetők mennyiben adhatnak további lendületet a kétoldalú kapcsolatoknak?
– Hátterét tekintve a leendő washingtoni magyar nagykövet az amerikai kapcsolatépítést tekintve és az üzleti oldalról nézve is páratlanul értékes. Nagy várakozással tekintek a munkája elé. Ami a Budapestre kinevezendő nagykövetet illeti, nem világos, kire eshet a választás. Jelentősége lehet annak, hogy mely irányban dől el a dolog, de akárhogyan is lesz, az amerikai nagykövetség feladata feltétlenül az, hogy erősítse kapcsolatainkat, nem pedig, hogy beavatkozzon Magyarország politikájába.
– Mikorra várja, hogy Trump elnök nagykövetet jelöljön Budapestre?
– Már egy hónappal ezelőtt vártuk a jelölést, de valami közbejött. Most bármikor esedékes.
– Budapesten várják az Orbán Viktor miniszterelnöknek szóló fehér házi meghívót is. Erre mikor lehet számítani?
– Erről szó is esett Trump elnök és Orbán kormányfő korábbi telefonbeszélgetésén. A Trump-adminisztráció keresi a megfelelő időpontot.
A NEMZETI ÉRDEK AZ ELSŐ
Magyarországnak és a világnak is jó hír, hogy Donald Trump amerikai elnök politikájában a nemzeti érdek az első – mondta tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A Századvég Alapítvány Új Amerika születik? című konferenciáján a tárcavezető kiemelte: ezzel egy természetellenes állapot szűnt meg, amikor szégyellni kellett, „szemlesütve lehetett kimondani”, hogy a saját nemzetünk az első. Szijjártó kijelentette: valóban új Amerika születik, sőt folyamatosan alakul. – Nekünk egy dolgunk van: Magyarország érdekeit megvédeni, a változásokat a saját javunkra fordítani, hiszen új világrendben élünk. Az elmúlt hét pedig mindenki számára kijózanítóan hatott, világossá tette, hogy a terrorfenyegetettség beköltözött Európa mindennapjaiba. Szijjártó szerint most két stratégia közül lehet választani. Van „a sírásé”, de attól nem változik semmi, illetve lehet olyan döntéseket hozni, amelyek az új és váratlan körülmények között is alkalmassá tesznek minket, hogy előnyünkre fordítsuk a helyzetet.