Bejárták tegnap az egész világsajtót azok a képsorok, amelyeken francia gimnazisták tarkóra kulcsolt kézzel térdepelnek a sárban precíz sorokba rendezve, miközben felfegyverzett rohamrendőrök zárják őket körgyűrűbe, őrizve a fiatalok mozdulatlanságát.
A megrázó videó a Párizstól alig ötven kilométerre fekvő Mantes-la-Jolie város 151 gimnazistáját mutatja, akik a békés tiltakozás határait messze túllépve autókat és szemeteseket gyújtottak fel, kövekkel dobálták a rendőröket, majd végül össze is csaptak a hatóságokkal, az interneten rövid időn belül tízezrek által megosztott felvételt azonban a legtöbben a rendőrök fiatalokkal szembeni túlzott agressziója miatt találták kifogásolhatónak.
„Tűrhetetlen”, „megengedhetetlen”, „hátborzongatóan hűvös” – idézett néhányat a kommentárok közül a Le Figaro francia konzervatív napilap, amely ugyanakkor a kormány reakcióját figyelembe véve arra int: ezeket a képsorokat a kisváros közterületein elkövetett súlyos vandalizmus és személyi vagyonok megrongálásának összefüggésében kell értelmezni.
Az eset ráadásul nem egyedi, a diákok ugyanis országszerte alaposan kivették a részüket az eredetileg az üzemanyagok adójának emelése ellen tiltakozó, de egy ideje már Emmanuel Macron elnökségével való általános elégedetlenséget kifejező sárga mellényesek több mint három hete tartó sztrájkjából: a belügyminisztérium közlése szerint országszerte mintegy 280 oktatási intézménynél volt tüntetés, illetve rendzavarás, amelynek eredményeként több mint 700 diákot állítottak elő.

A múlt szombatinál is nagyobb felfordulásra készülnek a hatóságok Franciaország-szerte
Fotó: Reuters
A héten történt rendbontás azonban a francia sajtó szerint csupán „előjáték” volt a mára tervezett, negyedik országos tiltakozónapon várható felforduláshoz képest, és ezt támasztja alá a belügyminisztérium közlése is, miszerint Franciaország-szerte 89 ezer biztonságit mozgósítanak. Csak a fővárosban nyolcezer rendőr lesz készenlétben, ráadásul az utcákra vezénylik a csendőrség tucatnyi páncélozott járművét is, amelyeket a 2005. évi elővárosi tüntetések során vetették be utoljára.
A rendkívüli intézkedések dacára a kormány a retorikájában igyekszik nem túl nagy jelentőséget tulajdonítani az egész országot megbénító tüntetéseknek: Christophe Castaner belügyminiszter tegnap hangsúlyozta, „tízezer ember nem a nép, ez nem Franciaország, ez egy törpe kisebbség”, majd hozzátette: ebben a kisebbségben vannak „békés és jóindulatú emberek, de olyanok is, akik radikalizálódtak, akiket elragadott az erőszak és a gyűlölet, amelyet szélsőséges csoportok és mindenféle összeesküvők kihasználnak”.
Elemzők szerint egyébként annyi bizonyos, hogy a tüntetők összetételét tekintve nem lehet homogén masszáról beszélni: továbbra sincs sem vezetője, sem egységes ideológiája a megmozdulásoknak, a társadalom többsége azonban támogatja a mozgalmat, annak ellenére, hogy Emmanuel Macron szerdán visszavonulót fújt, és végül elállt a tiltakozásokat kiváltó üzemanyagadó bevezetésétől.
A lecsúszó középosztály általános sztrájkjává vált mozgalom hangadóinak követelései ráadásul sokszor ellenkező irányba mutatnak, az egyetlen közös pontnak csupán a „jobb megélhetésért” folyó küzdelem határozható meg, valamint a kormányellenesség, a francia államfőt ugyanis a sárga mellényesek a héten bejelentett engedmények ellenére is lekezelőnek és süketnek tartják a mindennapos problémákra. Úgy vélik, hogy a kormány csak az erőszak miatt hátrált meg, de továbbra sem érzékeli a nehézségeiket.
Ma egyébként a legjelentősebb múzeumok, a Louvre, az Orsay, a Pompidou Központ zárva lesznek, nem látogatható az Eiffel-torony sem, és elmarad az előadás az operában. Több sporteseményt is lemondtak, a belvárosi üzletek kirakatait elbarikádozták, a hatóságok pedig arra kérik a Champs-Élysée-n lévő üzleteket és éttermeket, hogy ne nyissanak ki.
Az elnök kerüli a párbeszédet
A magukat mérsékeltnek mondó „szabad sárgamellényesek” tegnap nyugalomra szólítottak fel, és azt kérték mindenkitől, hogy ne tüntessen ma Párizsban, miután az illetékes hatóságok „nagyon nagy erőszaktól tartanak”. A nemzetgyűlés előtt tartott sajtótájékoztatójukon ugyanakkor Emmanuel Macron államfőt tették felelőssé a helyzet elfajulásáért. „Több ízben megpróbáltunk a társaink megfenyegetése ellenére konzultálni a politikai vezetőkkel, ünnepélyesen megkértük a köztársasági elnököt, hogy fogadjon minket, megkértük a miniszterelnököt is. Mostanáig semmi válasz. Olyannyira elfajult a helyzet, hogy a köztársasági elnök számára az az egyetlen megoldás, hogy káoszba taszítja az országot” – fogalmazott Benjamin Cauchy, a sárgamellényes-mozgalom toulouse-i szóvivője. (MTI)