Texas anyagilag ugyan rendkívül jól jár az Egyesült Államok tagjaként, de nem minden a pénzről szól, főleg nem ebben az esetben. Texas állam zászlaja önállóan is viszonylag ismert jelkép, és ez nem véletlen, a texasiak előszeretettel használják a magányos csillagot is, amely az állam filozófiája és történelme egyaránt, ez pedig nagyon sokat nyom a latban.
Texas ugyanis rendelkezik független múlttal, még akkor is, ha államisága nyúlfarknyi volt, ám ez mégis nagy különbség azokhoz a tartományokhoz képest, amelyek még tíz évig se nevezhették magukat mindenkitől különálló köztársaságnak.
Texas nagyon együtt él a múltjával, a „hat zászló Texas fölött” nemcsak egy szállóige, hanem az egykor a nemzetközi politikában is részt vevő állam öröksége. Texas területe hat országhoz tartozott történelme során, Spanyolországhoz, Mexikóhoz, Franciaországhoz, az Amerikai Konföderációs Államokhoz, az Amerikai Egyesült Államokhoz, valamint Texas Köztársasághoz.
A hat zászló lépten-nyomon megjelenik Texasban, leginkább persze a legutolsó, az 1836 és 1845 között fennálló köztársaság csillagos lobogója. Azt az államot Mexikótól szakították le a telepesek, de az Egyesült Államok csak tíz év múlva annektálta.
Ehhez az is kellett, hogy a texasi hadsereg nem tudta megvédeni az országot a mexikói hadsereg támadásaival szemben. Kitört a mexikói–amerikai háború, majd az amerikaiak is egymásnak estek.
Texas 1860-ban úgy döntött, leválik az anyaországtól, attól tartott ugyanis, hogy Abraham Lincoln amerikai elnök politikája nem fog kedvezni a nagy területű mezőgazdasági államoknak, amelyek rabszolgákat tartanak.
A népszavazás után 1861. február 2-án bejelentették elszakadásukat az Amerikai Egyesült Államoktól, s egy hónappal később, a texasi függetlenség kikiáltásának évfordulóján csatlakoztak az Amerikai Konföderációs Államokhoz. A háborúban végül elbuktak a déli államok és a rabszolgaság eszméje is, 1865-től Texas napjainkig az Egyesült Államok része.
28. tagállamként Texas bekerült a többiek közé, de soha nem simult bele teljesen a sokszínű unióba.
A Texasi Nacionalista Mozgalom a teljes függetlenséget tűzte zászlajára, állítása szerint így megfelelően tudnák védeni a mexikói határt, nem kellene hagyniuk, hogy a pénzüket a washingtoni bürokraták elvegyék tőlük.
Ők azt állítják, a republikánusok 54 százaléka, a demokraták egyharmada és a függetlenek fele is különálló országban akar élni, ám ez nem sokat számít addig, amíg valami súlyos válság miatt meg nem kérdőjeleződik az Egyesült Államok kohéziója.