Törölte a BTS nevű k-pop (koreai pop) együttes tévés megjelenését a TV Asahi japán csatorna, jelezve, hogy szerintük a zenekar egyik tagja a hirosimai atomtámadást ünnepelte, ami 125 ezer civil életét oltotta ki. Múlt héten terjedt az interneten az a fotó, amelyen a 23 éves Jimin olyan pólót visel, amelyen a „hazafiasság”, a „mi történelmünk” és a „függetlenedés” szó olvasható, egy képen pedig az a gombaszerű füstfelhő látszik, amely Hirosima felett emelkedett az 1945. augusztus 6-án történt nukleáris támadás után. A bandatagot Japánban és Dél-Koreában is heves kritikák érték a provokatív megjelenés miatt, hét végén pedig tovább fokozódott a botrány, amikor a dél-koreai politikusok is beszálltak a vitába.
„Talán a BTS hamis információkat terjesztett? A pólón látható képnek semmi titkolt jelentése nincs, pusztán történelmi tényeket mutat” – szállt síkra a popegyüttes oldalán Kim Dzsong Hua, az egyik konzervatív párt szóvivője. A legtöbb politikus szerint a japánok túlreagálják az ügyet, a Koreai Szabadság Párt például jelezte, „igazán sajnálja Japán szűk látókörű történelmi tudatát”. A BTS a japán rajongóknak jelezte: sajnálja, hogy törölték a látogatásukat, ám a pólóról nem tettek említést.
Közben zsidó emberi jogi szervezetek is elítélték a zenekart, amiért korábban náci stílusú sapkát viseltek, Berlinben a holokauszt-emlékműnél pózoltak, a színpadon pedig a náci horogkereszthez hasonló jellel ellátott zászlókat lengettek. Az egyik legnagyobb zsidó, cionista emberjogi szervezetet, az amerikai Simon Wiesenthal Központ vezetője szerint a BTS gúnyt űz a múltból. „A zenekar bocsánattal tartozik a japánoknak és a nácizmus áldozatainak is” – fogalmazott Abraham Cooper rabbi. Szerinte a BTS tevékenysége romboló: azt tanítja, hogy a fiatal generáció körében az intolerancia menő, és ezzel a történelem leckéit próbálja semmissé tenni.
A japán császárság 1910 és 1945 között megszállás alatt tartotta a Koreai-félszigetet, aminek a Japán elleni amerikai atomtámadás vetett véget. – Az incidens nem csak annyi, hogy egy fiatal banda butaságot csinált. Sokkal inkább újabb jele annak, hogy Dél-Koreának nehezére esik összehangolni az erős nacionalizmust a nemzetközi profillal – fogalmazott Li Tek Kuang, a szöuli Kyung Hee Egyetem művelődéstörténet professzora. Kiemelte, bár a BTS már egy globális márka, az identitásuk a koreai nacionalizmusban gyökeredzik.
A világ leghíresebb fiúbandájának is nevezett BTS már számos zenei díjat tudhat magáénak, Love Yourself: Tear című videoklipjük egy nap alatt rekordszámú megtekintést könyvelhetett el. Tagjai szeptember végén az első dél-koreai popbandaként szólaltak fel az ENSZ-ben, ahol frontemberük az önelfogadásról beszélt, és vállalták, hogy a következő két évben komoly összeggel szponzorálják az UNICEF erőszakellenes kampányát.