A most induló felülvizsgálati eljárást az ügy két felperese, a magyar állam és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kezdeményezte az alperesek, vagyis a Politikatörténeti Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. (PTI) és az MSZP ellen. A rendszerváltozást követő időszak egyik legnagyobb vagyonjogi perében az állam szeretné visszaszerezni a Kúria régi, Kossuth téri épületének Alkotmány utcai szárnyát az ítélkezés számára.
Az Országházzal szemben található, összességében 15 ezer négyzetméter alapterületű, hatalmas értékű épületből még 1949-ben költöztették ki a bíróságot és az ügyészséget, ezután került ide – Rákosi Mátyás hatvanadik születésnapján, 1952-ben – a Munkásmozgalmi Intézet, a szomszédságába pedig később a Néprajzi Múzeum. Az Alkotmány utcai, ötezer négyzetméteres szárnyat azután a párttörténeti intézet, majd a Politikatörténeti Intézet kaphatta meg. Az MSZP végül 1990-ben engedte át a használati jogot a PTI-nek.
A magyar állam mostani álláspontja szerint ez a megállapodás érvénytelen, a Magyar Szocialista Párt ugyanis e jog szempontjából nem jogutódja az MSZMP Központi Bizottságának, amelynek kezelői jogát akkoriban még feltüntette az ingatlan-nyilvántartás. Az MSZP hasonló jogosultságáról viszont sem jogszabály, sem hatósági határozat, sem megállapodás nem rendelkezett. – A PTI-nek tehát nincs helye az egyébként most is állami tulajdonban lévő épületben – állítják a felperesek.
Az állam ennek megfelelően a használati jog törlését kezdeményezte. A hat éve tartó vitában a Fővárosi Ítélőtábla július 6-án hozott jogerős ítéletet, amelyben az alperesek javára döntött. Az állam és a vagyonkezelő ezek után nyújtotta be felülvizsgálati kérelmét. A legfőbb ítélkező fórum sajtóosztályától most úgy értesültünk, hogy a felülvizsgálati kérelmet még idén elbírálja a Kúria, a nyilvános tárgyalást november 26-ra tűzték ki.
Megemlíthető, hogy a Politikatörténeti Intézet képviselője korábban szóvá tette: közvetve ugyan, de a Kúria is érintett az ügyben, hiszen a Hauszmann Alajos tervei alapján 1896-ban épült igazságügyi palotát a jövőben visszakapná az ítélkezés.