Kovács Bélát, a Jobbik volt tagját, EP-képviselőt az unió intézményei elleni kémkedéssel, valamint uniós költségvetési csalással vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. A keddi előkészítő ülésen egyebek mellett a tárgyalás menetét egyeztetik, mivel várhatóan lesznek olyan tárgyalási napok, amelyeken minősített – külföldi titkosszolgálatoktól kapott – adatok is elhangoznak majd, és ezért zárt tárgyalást kell elrendelni.
A vádirat szerint volt pártjában csak KGBélaként emlegetett politikus 2010. május 14-től európai parlamenti képviselőként az Európai Unió különböző feladatokat ellátó bizottságaiban vállalt szerepet.
Az évtől többször találkozott és rendszeres, folyamatos kapcsolatot tartott fenn az orosz katonai hírszerzés, a GRU tisztjével. A találkozókon az orosz hírszerző az EU külpolitikájára és gazdaságpolitikájára vonatkozó hírigényt fogalmazott meg, így az EU külpolitikájával és gazdaságpolitikájával kapcsolatban keletkezett adatok megszerzését és átadását kérte Kovácstól.
A Jobbik volt politikusa 2012 októbere és 2014 februárja között többek között az Oroszországot érintő, az Európai Közösségekre kihatással lévő energetikai tárgyalások részleteiről, ártárgyalási stratégiákról, a világ legnagyobb földgázkitermelő cégével kapcsolatos uniós vizsgálatok hátteréről, Moldávia uniós csatlakozásának folyamatáról, az Európai Unió és Ukrajna, Belorusszia kapcsolatáról, valamint a Déli Áramlattal kapcsolatos uniós álláspontról, az európai bankrendszer jövője vonatkozásában keletkezett adatok megszerzéséről, átadásáról és a 2014-ben esedékes európai parlamenti választásokról, az Oroszországi Föderáció vonatkozásában felmerült Európai Unió vízummentességi kérdéseiről, valamint a következő európai uniós csúcstalálkozóról adott át adatokat a GRU hírszerzőjének.
A hazánkból végleg távozó orosz hírszerző 2013 novemberében bemutatta utódját Kovács Bélának, aki 2014. február 16-án, újabb személyes megbeszélést követően informálta immár az újonnan megismert orosz hírszerzőt a moszkvai útjáról, az EU aktualitásairól, a magyarországi belpolitikai helyzetről, a választásokról és a paksi atomerőmű bővítéséről.
A vádirat megfogalmazása szerint Kovács Béla tevékenységével aktívan segítette az orosz hírszerzés munkáját. A tevékenység végső célja az volt, hogy az Oroszországi Föderáció érdekében az Európai Parlamenten belül egy erős háttérbázisú, nyíltan EU-ellenes tábort hozzanak létre, amelynek egyetlen feladata, hogy belülről bomlassza az európai közösségek intézményeinek munkáját és az orosz érdekeket helyezze előtérbe.
Költségvetési csalással is gyanúsítják a Jobbik volt politikusát. A vádirat szerint Kovács európai parlamenti képviselőként – azért, hogy az Európai Parlament illetékes szolgálatának döntésre jogosult személyét megtévessze és a vele kapcsolatban álló személyeknek az EP költségvetéséből származó anyagi előnyt juttasson – 2012–2013-ban valótlan tartalmú gyakornoki megállapodásokat írt alá három személlyel. Mindhárman szintén vádlottjai az ügynek.
A megállapodások a vád szerint valótlanul tartalmazták, hogy a felek szakmai gyakorlat teljesítésére irányuló jogviszonyt hoztak létre, s hogy a szakmai gyakorlat teljesítésére főállásban, az EP brüsszeli központjában került sor, valamint azt, hogy a gyakornokok a szakmai gyakorlat ideje alatt brüsszeli lakcímen, Kovács lakcímén tartózkodnak.
Valójában Kovácsnak nem állt szándékában gyakornokként foglalkoztatnia a vádlottakat, amellyel a többi vádlott is tisztában volt. Az Európai Parlament költségvetésének összesen 6 173 119 forintnyi vagyoni hátrányt okoztak.