Konkrétan: most azért kell 4000 euró kártérítést fizetnie a magyar kormánynak az Eötvös Károly Intézet (igazgató Majtényi László egykori ombudsman) két munkatársa (Szabó Máté Dániel és Vissy Beatrix) részére, mert a jogszabály értelmében a Terrorelhárítási Központnak egy terrorfenyegetettség szempontjából gyanús személy titkos megfigyeléséhez a bíróság helyett csak az igazságügyi minisztertől kell engedélyt kérnie.
Érdekessége a dolognak, hogy a strasbourgi bírósághoz csak az fordulhat panasszal, aki áldozatául esett az állami önkénynek. Ezek szerint lehetséges, hogy a két jogvédőt a TEK mint terroristagyanús személyt figyelte meg titkosszolgálati eszközökkel? Ha nem, akkor hogyan fordulhattak áldozatként panasszal, kártérítésre kötelezési kérelemmel az emberi jogi bírósághoz? Vagy a bíróság nem tartja magát a római egyezmény 34. cikkében foglaltakhoz? Vagy ha Magyarországról, a magyar kormányról van szó, akkor eltekint a 34. cikktől? Az is kérdés, hogy konkrétan milyen sérelem ért és kit. A lényeg azonban az, hogy a strasbourgi ítélet értelmében már a sérelem bekövetkezése sem szükséges ahhoz, hogy a kártérítésre kötelezést kimondják az Orbán-kormányra. Nem szükséges konkrét sérelmet elszenvedett személy, nem szükséges még konkrét sérelem sem. Elég, ha
Magyarországról van szó, és a kormányt lehet sarcolni. Hátha belegebed már ebbe a sok büntetésbe. Vagy beáll végre a liberális sorba. Új jelenség viszont, hogy most már a magyar jogvédők nem is az ügyfeleik képviseletében fordulnak Strasbourghoz, hanem saját személyükben, maguknak kérnek kártérítést a kormánytól. Az emberi jogi sérelmekre oly érzékeny jogvédők végül is nem várhatnak arra, amíg valamely menekültnek álcázott terrorista vagy egy mindenre elszánt magyar Orbán-fóbiás panaszt tesz Strasbourgban, amiért a TEK csak az igazságügyi minisztertől kért engedélyt a telefonja lehallgatására, e-mailjének az elolvasására. Egyébként nem is rossz fizetéskiegészítés a saját néven való emberi jogi panasz.
Különösen manapság, amikor Strasbourgban már iparszerűen hozzák az Orbán-kormányt elmarasztaló, kártérítésre kötelezési ítéleteket. A liberális strasbourgiak szerint állami önkény, és mélyen sérti az állampolgár magánélethez való jogát, ha a terrorelhárítók a titkosszolgálati megfigyeléshez az engedélyt az igazságügyi minisztertől kérik. Az már azonban nem sértené az állampolgár magánélethez való jogát, ha a terrorelhárítók a titkosszolgálati megfigyelésükhöz az engedélyt a bíróságtól kérnék.
Nem vitás, hogy óriási különbség van aközött, hogy a TEK-nek a terroristagyanús személy titkosszolgálati eszközökkel való megfigyeléséhez az igazságügyi minisztertől, vagy a bíróságtól kell engedélyt kérnie. Különös tekintettel arra, hogy a bírósági eljárás közismert időigényessége miatt netán a terroristagyanús személy már fel is robbanthatja a bombáját, mire a TEK a gyanús személy megfigyelésére az engedélyt a bíróságtól megkapja.
Milyen kár, hogy a liberális mintaállam, az Amerikai Egyesült Államok nem tagja az Európa Tanácsnak! Így nem lehet ellene panaszt benyújtani a Emberi Jogok Európai Bíróságánál. Pedig igazi csemege lehetne a strasbourgi liberális bírák számára, milyen hatalmas kártérítésre kötelezhetné Obamáékat, miután az USA titkosszolgálati módszerekkel megfigyeli, lehallgatja az egész világot, és nem kér hozzá engedélyt sem az igazságügyi minisztertől, sem a bíróságtól.
(A szerző nyugalmazott ügyvéd)