A BP-ART kulturális egyesület a létrehozása óta eltelt viszonylag rövid idő alatt már számtalan gyűjteményes, tematikus tárlatot, illetve tagjainak önálló kiállítást is szervezett. A mostani viszont mind közül a legszélesebb körű, a huszonnégy fővárosi alkotóhoz öt váci képzőművész is csatlakozott, festők, grafikusok, keramikusok, szobrászok, sőt filmes is ábrázolta Szent László életművét egy-egy munkájával, méltón emlékezve a nagy királyra, trónra lépésének 940., szentté avatásának 825. évfordulóján.
Egy ilyen kiállítást nem könnyű összehozni, és nagy kihívás a különböző stílusú, anyagú, formájú és méretű művek elhelyezése, ráadásul egy olyan térben, mint a váci művelődési központ körfolyosója. Komoly kihívás a látogatónak is, hogy bele ne szédüljön a változatosságba, ellenkezőleg, inkább gyönyörködtesse az a párját ritkító kreativitás, amivel szembesül: a hagyományos ábrázolásoktól az absztraktig, a szakrálistól a nagyon is profánig, a közismert, klasszikusnak mondható technikáktól a meghökkentő megoldásokig és anyaghasználatokig.
A tárlatnak bőven vannak előzményei, hiszen Szent Lászlót számos erdélyi és felvidéki templomban csodamód megmaradt freskók ábrázolják, a vatikáni könyvtárban található Magyar Anjou-legendáriumban egy teljes fejezet található a minden csatáját megnyerő lovagkirály tetteiről, a festett-aranyozott iniciálékon a szerzetesek megörökítették a cserhalmi ütközetben vívott harcát a kun vitézzel. Ez később faliképek és Vörösmarty Mihály Cserhalom című eposzának tárgyává vált. Templomok homlokzatán és oltárképeken szerepel, de különböző pénzérméket is gyakran díszít Szent László képe. A székelyderzsi unitárius vártemplom freskója a világörökség része. A többrétegű meszelés alól pedig szinte minden évben előkerül egy-egy Szent László-festmény.
„Nézők és alkotók, mindannyian Szent László művének utódai vagyunk” – véli a kiállítást megnyitó W.-Nemessuri Zoltán író. A festmények, grafikák, kisplasztikák, installációk megtekintése után magam is így érzem, és mivel csak a teljesség igénye nélkül lenne terem a látott alkotások és alkotóik ismertetésére és méltatására, álljon itt a kiállító művészek teljes névsora: Aba Béla, Adorján Attila, Baky Péter, Blaskó János, Guti J. Soma, Homolya Gábor, Koltai-Dietrich Gábor, Kovács Péter Balázs, Lencsés Ida, Luzsicza Árpád, M. Novák András, Németh Árpád, Orvos András, Pásztor Gyöngyi, Pató Károly, Petrás Mária, Prutkay Péter, Sándor Miklós, Segesdi Bori, Segesdi György, Somogyi Győző, Széchy Bea, Székács Zoltán, Tóth Pitya István, Tóth Zoltán Toti, Varga Amár László, Veszely Ferenc.
Az október 18-ig megtekinthető kiállítás védnökei Beer Miklós váci megyéspüspök és Fördős Attila, Vác város polgármestere.
A szervezők tervei szerint a tárlatot más városokba, illetve határainkon túlra is elviszik.