– Ünnepeljük és megemlékezünk a nagy történelemformáló őseinkről, és értünk magyarokért van az ünnep, amely nem a pártoskodásról, hanem az összefogásról szól – mondta Biró András Zsolt főszervező a IV. Ősök Napja sajtótájékoztatóján tegnap Budapesten. A Kárpát-medence minden szegletéből több mint 111 hagyományőrző csapat összefogásával szervezi meg a Magyar Turán Szövetség az ősök napját Bugacon a hét végén. A Kurultáj után ez a második legnagyobb hagyományőrző ünnep és rendezvény Európában, fővédnöke pedig Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke.
Az ősök napja egyszerre látványos és hiteles: avar és magyar bőrpáncélos lovasok vonulnak fel, hatalmas csatajelenetet rendeznek élőképként, mintha a XIX. század végi pompás ábrázolásokat látnánk élőben, de párducbőr nélkül. Az idei újdonságok a sportvetélkedők és viadalok, amelyekből egy hivatásos sportolóknak szólót és egy átlagembereknek valót is szerveznek, ez utóbbira bárki benevezhet. Szombaton nemzeti bothúzó és övbirkózó bajnokság lesz, majd gyalog- és idén először lovasíjász-bajnokság is. A lovascsapatok pedig köböreversenyen is megmérkőzhetnek, amely a nomád időkből fennmaradt tradicionális magyar sport, csikósaink még a 40-es években is játszották.
A szervezők elmondták, hogy az idei programot is az előző évekéhez hasonlóan rendezik: lesz nagy lovas nomád seregszemle, újra felépítik a híres Atilla-sátrat, amelyet a hun nagyfejedelem tiszteletére neveznek el. A világ legnagyobb szétszedhető, természetes alapanyagokból készülő jurtájában a régészeti kiállítás mellett megcsodálhatjuk A hunok bejövetele című hatalmas félkörképet is. Két ősök sátrát is építenek, az egyik nemezjurtában őseink életmódját, fegyverzetét és mindennapi használati tárgyait lehet megnézni, a másiknak jelképes neve van: Összetartozunk, ebben a Kárpát-medence minden régiójából, a Felvidéktől kezdve Kárpátalján át egészen Erdélyig rekonstruált honfoglalás kori leleteket mutatnak be, honfoglaló őseink hagyatékából többek között szablyákat, női ékszereket is.
Tudományos előadásokat is tartanak külföldi, magyarországi és külhoni magyar szakértők régészeti, genetikai, történelmi és nemzetstratégiai témákról egyaránt. Itt mutatják be Lezsák Sándor új Atilla fia, Csaba királyfi című könyvét, amelyet a helyszínen dedikál. A könyv romantikus népszínmű 12 jelenésben, benne a család, a szeretet, az igazság, a hagyománytisztelet az alapkő.
– Bővül azon táborozók száma, akik azonosulnak az ősi magyar kultúrával, az ősök napja egy egészséges Kárpát-medencei jövőt szolgál – mondta Lezsák Sándor. Hozzátette, hogy a turán fogalmat évtizedekig megpróbálták tönkretenni és hitelteleníteni, de ez már megváltozott. A Kárpát-medence igen sajátos összejövetelén az ősmagyar kultúra minden területe megjelenik, és rendkívül sok formában.
Nagy kézművesvásárt is tartanak, amelyen csak magyar készítők magyar alapanyagból készült kézműves termékei jelenhetnek meg. Minden évben egy-egy Kárpát-medencei régió a díszvendég, idén Kárpátalja, mert ideje, hogy visszatérjen a köztudatba és a közbeszédbe ez a kissé háttérbe szorult történelmi magyar tartomány is.
A színpadon népzene és táltoszene is szól majd, Kovács Nóri népdalénekes koncertje nyitja meg az idei ősök napját. Mivel több tízezer, akár százezer feletti látogatóra számítanak a szervezők, ezért mindenkinek azt ajánlják, hogy idejében érkezzen, ha lehet, még pénteken. Több ezer sátorhely van, amelyeket higiéniai eszközökkel is felszereltek, a pusztai körülményekhez képest jól.
A magyar ősvallás hagyományának őrzői több száz táltosdobos kíséretében megszólaltatják a világ legnagyobb sámándobját az ünnep alkalmából.