Rendkívül fontos ez a hétvége Észak-Korea, azaz a Koreai Nép Demokratikus Köztársaság számára, most vasárnap ugyanis az ország államalapításának hetvenedik évfordulóját ünneplik, várhatóan egy olyan, a külvilág felé egyre inkább nyitottságot tanúsító világ bemutatásával, amelynek – nukleáris arzenálja révén – geopolitikai jelentősége és ereje már biztosított, ezért a jövőben a gazdasági fejlődésre és a nemzetközi kapcsolatok ápolására koncentrál.
A vasárnapi események sajtóinformációk szerint tulajdonképpen csak a kezdőrúgást adják meg egy olyan, körülbelül egy hónapos ünnepségsorozatnak, amely során számos kereskedelmi vásárt és egyéb magas rangú látogatást rendeznek az izolált kelet-ázsiai országban, amelynek leginkább az a szándéka, hogy minél gyorsabban növelje a befelé áramló külföldi befektetések számát.
A szankciók által sújtott ország vezetője, Kim Dzsong Un korábban már többször hangoztatta, hogy nukleáris programját befejezettnek tekinti, éppen ezért a jövőben a gazdasági fejlődésre helyezi a hangsúlyt, a Reuters hírügynökségnek nyilatkozó szakértő szerint ugyanakkor nem lesz könnyű dolga.
Hong Min, a Korea Intézet a Nemzeti Egyesítésért (KINU) vezető kutatója elmondta, szeptember 9-e egy olyan nap, amikor az észak-koreai vezetőnek beszélnie kell az elmúlt hetven évről, ugyanakkor adnia kell egy újabb víziót is a hosszú távú államvezetésre, amelyet a következő több mint tíz évben követni fognak. A baj csak az, hogy Kim Dzsong Un nem nagyon tud eredményt felmutatni azóta, hogy a politikai irányvonalat a „Gazdaság az első!” elv alapján irányítja – véli a szakértő.
Az 1948-ban Kim Ir Szen örökös elnök által alapított állam vasárnapi ünnepsége természetesen nem lenne teljes fáklyás, illetve katonai felvonulás nélkül – utóbbi egyébként az, ami leginkább érdekli a nemzetközi megfigyelőket, és minden bizonnyal árgus szemekkel fogják figyelni. Az izolált államot a nemzetközi közvélemény gyakran sztálinista berendezkedésű szocialista államként tartja számon, Észak-Korea azonban valójában az egyedülálló, dzsucse politikai és valamelyest vallási eszmét követi, amely nem csupán a Kim-dinasztia hatalmának pillére, de egyúttal az állami rendszer alapja is.