Jól halad a közösségi infrastruktúra-fejlesztési program megvalósítása Tokajban – közölte lapunkkal Prácser Miklós. A Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke szerint a Hercegkúton és a Tállyán épülő szolgáltató borászat engedélykérelmét már benyújtották a hatóságoknak, és a közösségi beszerzőközpont is a hatóság engedélyére vár. A harmadik, Tarcal–Bodrogkeresztúr környékére tervezett borászat, a kutatóközpont és a melléktermék-feldolgozó tervezése még folyamatban van, az engedélykérelmeket hamarosan benyújtják az illetékes hatóságoknak.
Ismeretes, Tokajban mintegy 6,7 milliárd forintból valósul meg a közösségi bortermelést célzó beruházási program. Ennek részeként három borászat, egy melléktermék-feldolgozó üzem, egy világszínvonalú kutatóközpont és egy raktárbázis épül, amely a közösségi beszerzést segíti majd. Sárospatak–Hercegkúton egy 5-7 ezer hektoliteres, Tállya, illetve Tarcal–Bodrogkeresztúr környékén pedig egyenként egy-egy 10 ezer hektoliter kapacitású feldolgozót hoznak létre. Prácser Miklós szerint a források rendelkezésre állnak, az ütemterv szerint az első épületek kivitelezésére március közepén kiírhatják az első közbeszerzési pályázatokat is. A 15 napos beadási határidőt követően kezdődhet meg a kiértékelés, az elnök reményei szerint ha minden jól megy, április első felében elindulhat az építkezés. – Erőltetett menetben lépünk előre, hogy a létesítmények minél előbb elkészüljenek és a gazdák rendelkezésére álljanak – fogalmazott.

A rendkívüli hideg tél miatt a szőlőrügyek húsz százaléka károsult
A közösségi beszerzési projektet már annak ellenére elindította a hegyközségi tanács, hogy a szükséges raktárkapacitás még nem áll rendelkezésre. – Jelenleg a szerencsi ipari parkban bérelünk raktárat. Első lépésként sikerült elérni, hogy a programon belül a termelőink 10-30 százalékkal olcsóbban juthatnak a borospalackokhoz – emelte ki. A gyártók már leszállították az árut, a borászatok a szerencsi helyszínen megvásárolhatják a palackokat. A következő időszakban a termékkört folyamatosan bővítik majd. Az előzetes számítások szerint ha a szőlészetben-borászatban használatos dolgokat, növényvédő szereket nem külön-külön, hanem együtt, nagy tételben vásárolják meg a gazdálkodók, éves szinten 300-500 millió forint a borvidéken maradhat.
Az idei szezonnal kapcsolatban Prácser Miklós elmondta, a rendkívül hideg tél miatt a szőlőrügyek húsz százaléka károsult. – Bár ez még nem katasztrofális kár, megfelelő technológiával és hozzáértéssel elérhető, hogy a tavalyihoz képest ne csökkenjen a hozam, de a gazdák már nagyon várják a tavaszt és reménykednek abban, hogy újabb természeti csapás már nem éri az ültetvényeket – fűzte hozzá.