A párhuzamosságok megszüntetésével racionalizálják működésüket a Pallas Athéné Alapítványok, a tulajdonukban álló gazdasági társaságoknál pedig felügyelőbizottságok, igazgatóságok szűnnek meg, vagy csökken létszámuk, és ahol lehetséges, a tisztségeket belső munkavállalók töltik be, külön díjazás nélkül – mondta Fekete Zoltán, az alapítványok vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek. Az intézkedésektől éves szinten félmilliárdos megtakarítást várnak.
Az átszervezés eredményeként összevont munkaszervezetek jönnek létre a pályázatok kiírásával és végrehajtásával kapcsolatos feladatok kezelése, a pénzügy, a könyvelés, a könyvvizsgálat és az ingatlankezelés területén. Az Optima Befektetési Zrt. hétfős igazgatóságának létszáma háromra csökken, a munkavállalók ezért a munkáért nem kapnak külön díjat.

Fekete Zoltán: Ahol lehet, a tisztségeket belső munkavállalók töltik be, külön díjazás nélkül
Fekete felidézte, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által létrehozott Pallas Athéné Alapítványok feladata 270 milliárd forintnyi vagyon felelős kezelése, befektetése a hosszú távú fenntartható működés érdekében. A hat alapítvány napi szervezeti működése során párhuzamosságok alakultak ki, amelyek megszüntetésével úgy látják, hatékonyabb működést tudnak elérni. A Pallas Athéné Alapítványok a létrehozásuk óta eltelt csaknem két évben 1,31 milliárd forinttal gyarapították vagyonukat, miközben – mintegy 3,6 milliárd forinttal – több mint 800 oktatási, kutatási, tudományos pályázatot támogattak.
Ezenkívül különböző profilú és volumenű oktatási projektet támogattak és indítottak el. Megjegyezte, az alapítványok, szigorú számvevőszéki módszertant alkalmazva, bevezették a belső ellenőrzési rendszert is, így a gazdasági társaságoknál megszűnnek a felügyelőbizottságok. Októbertől az alapítványok és valamennyi alapítványi társaság auditálását a BDO Magyarország könyvvizsgáló cég vette át. Egyúttal azok a tisztségviselők, akik egyben az MNB munkavállalói is, lemondanak díjazásukról – tette hozzá.