A magyar szórvány napjáról emlékezett meg csütörtökön az Országgyűlés az ülésnapjának kezdetén. Az elnöklő Lezsák Sándor (képünkön) elmondta: 2013 óta ünneplik november 15-ét, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem születésének napját a magyar szórvány napjaként. Hangsúlyozta: a szórványközösségben élő mintegy egymillió magyarnak anyanyelve használata külső nehézségbe ütközhet, a nemzeti identitásuk megőrzése pedig segítséget igényelhet, hiszen idegen nyelvi közegben próbálják megőrizni nyelvi és kulturális hagyományaikat.

Fotó: MTI/Soós Lajos
Hozzátette: az alaptörvény kimondja, hogy Magyarország felelősséget visel a határain kívül élő magyarok sorsáért, elősegíti közösségeik fennmaradását, segíti közösségi és egyéni jogaik érvényesülését, szülőföldön való boldogulásukat. Ahhoz, hogy megfeleljünk az alaptörvényben foglaltaknak és a határon túli magyarok elvárásainak is, a támogatáson túl fontos, hogy érezzék, nemcsak ezen a napon, hanem mindig számíthatnak az anyaországra – fogalmazott.
A magyar szórvány napján ülésezett a Magyar Diaszpóra Tanács is, ahol Semjén Zsolt köszönetet mondott a diaszpóra magyarságának, amiért kiáll a támadott nemzetrészek, így a kárpátaljai magyarok mellett. A kormányfő helyettese rámutatott: jelenleg a kárpátaljai magyarság a legnehezebb helyzetben lévő nemzetrész, a szerzett jogaitól fosztják meg, lényegében az elüldözésük zajlik szülőföldjükről. Szerinte az egész világnak tudnia kell: nem engedik, hogy a kárpátaljai magyarok a nyelvüket használják, az iskolában magyarul tanuljanak, és üldözik őket, mert felvették a magyar állampolgárságot – mondta.
Kitért arra is, mára már természetes, hogy ebben az időszakban tanácskozik a Magyar Diaszpóra Tanács, amely a világ magyarságának legitim egyeztető testülete. Ez azonban nem volt mindig így – emelte ki Semjén Zsolt, aki hozzátette: a szocializmusban a diaszpórát még ellenségként kezelték. 2010-ben, amikor a Fidesz–KDNP-kormány megalakult, küldetésüknek tartották, hogy a diaszpórát a helyén és a súlyának megfelelően kezeljék.
A miniszterelnök-helyettes a testület előtt is beszámolt arról, hogy már több mint egymillió új magyar állampolgár van.