Míg egy évszázaddal ezelőtt a tuberkulózis (tbc) még az első számú gyilkos volt Magyarországon, addig a hazai fellépés eredményeinek köszönhe-
tően ma már ritka betegségnek számít, és alacsony az újonnan kialakuló megbetegedések száma is – hívta fel a figyelmet Nagy Anikó egészségügyi államtitkár a napokban tartott ENSZ-közgyűlésen, New Yorkban.
A tbc cseppfertőzéssel terjedő betegség, amely az esetek döntő többségében a tüdőt támadja meg, így jellegzetes tünetei közé tartozik a mellkas- és hátfájás, a láz és a többhetes köhögési rohamok.

Hazánkban térítésmentes a betegség kezelése
Fotó: MTI
A tuberkulózis és a nem fertőző betegségek leküzdésével foglalkozó magas szintű üléseken politikai zárónyilatkozatot fogadtak el, amelyben a tagállamok közös vállalásokat fektettek le, hogy világszinten visszaszorítsák ezeket a betegségeket.
– A tbc a világ vezető halálozási okának számít a fertőző betegségeken belül, 2016-ban világszerte 1,7 millió ember haláláért volt felelős – emlékeztetett Nagy Anikó, aki szerint az ENSZ-en belül megszervezett találkozó történelmi lehetőség a kormányoknak, hogy összefogjanak a betegség ellen. Hangsúlyozta, a tuberkulózis gyógyítható és gyógyítani is kell.
A hazai helyzetről elmondta, a kezelési eredmények jók, a 14 évesnél fiatalabb gyermekek körében szinte nincs jelen a betegség, a multirezisztens – vagyis a legtöbb antibiotikumnak ellenálló – tuberkulózis aránya pedig 2,6 százalék körüli.
– Ezt a sikert a tbc kontroll programunknak köszönhetjük, amely a különböző érintettek hálózatán alapszik – mondta el Nagy Anikó, hozzátéve, hogy a programot egy magas szintű irányító testület, a nemzeti szakértői panel felügyeli.
A tbc-diagnózis és -kezelés Magyarországon térítésmentes, azonban így is 10 százalék körüli a nem együttműködő és eltűnő betegek aránya. Ezért a kezelések betartását jogi úton is támogatják hazánkban, hiszen fertőző betegségről van szó: az egészségügyi hatóságoknak lehetőségük van megkeresni azokat, akik nem jelennek meg időben a gyógyszerekért.
A tbc kontroll programnak egy online platform is részét képezi, amely nemcsak a beteggondozási adatokat tartalmazza, hanem a laboratóriumi eredményeket is, így nyomon követhető a betegség alakulása.
A WHO országlátogatása is alátámasztotta, hogy a magyar kezelési rendszer mintaértékű lehet azoknak az ENSZ-tagállamoknak, amelyekben magasabb a kór előfordulási aránya.
A világszervezet 2030-ra célul tűzte ki, hogy a tuberkulózist – az AIDS-hez, a maláriához és a trópusi betegségekhez hasonlóan – teljesen felszámolja. Nagy Anikó szerint ehhez arra van szükség, hogy a tbc kérdését kiemelt ügyként tartsák napirenden globális, regionális és nemzeti szinten is.