Még karácsony előtt eldőlhet, kik tölthetik be a Jobbik megüresedett alelnöki tisztségét – értesült a Magyar Idők. Lapunk úgy tudja, a pártból kilépett Volner János és Apáti István (képünkön balról jobbra) alelnökök helyére most kilencen pályáznak, köztük Ander Balázs és Rig Lajos országgyűlési képviselők, de visszatérne az országos elnökségbe Gyüre Csaba korábbi alelnök és képviselő is.
Rajtuk kívül vezetői ambíciói vannak annak a Tóth Péternek, aki egy nyáron nyilvánosságra került hangfelvételen „bármit vagy pénzt” ajánl egy tagnak, hogy Sneider Tamást támogassák a Jobbik elnökválasztásán, mivel „nagyon gatya a helyzet”. Pályázik az alelnökségre továbbá Tokody Marcell, Kész Géza, Makai Tibor, Dudás Róbert, valamint Weller-Jakab Tamás is.
A lapunk által megismert bemutatkozó írásokból kitűnik, hogy az aspiránsok a jövő évi uniós választás rendkívüli jelentőségéről írnak, és annak eredményétől teszik függővé az önkormányzati megmérettetés esélyeit, drasztikus szervezeti átalakításokat szorgalmaznak a Jobbikon belül és a saját média kiépítését hangsúlyozzák.
Érdekes, hogy a jelöltek között egyedüliként Kész Géza vezetné vissza a Jobbikot az eredeti nemzeti radikális gyökerekhez. A szabolcsi politikus azt írta, olyan Jobbikot akar, amely elsősorban a magyarokért küzd, és csak aztán minden magyarországiért, mert ez a különbség a nemzeti párt és a néppárt között.
Meggyőződése, hogy a magyar nemzet hosszú távú fennmaradását nem lehet néppárti módszerekkel, a társadalom minden részének megfelelni igyekvéssel biztosítani.
Mint fogalmazott: nem szabad sem országos, sem helyi szinten együttműködni „a hazáját számtalanszor kiraboló, eláruló baloldallal és az eleve idegen érdekek szolgálatára szerveződött liberális csoportokkal”, a Jobbiknak pedig ki kell vetnie magából „az elvtelen érdekembereket, a baloldallal-liberálisokkal kacérkodókat, a tolvajokat, a nemzet iránt el nem kötelezetteket, a rovott múltúakat”.
Az alelnöki aspiránsok közül egyébként a szabolcsi jobbikos az egyetlen, aki kiáll a trianoni békediktátum revíziójáért, a tiszta kéz politikáját pedig saját sorain belül százszoros szigorral és következetességgel érvényesítené.
A megvesztegető hangfelvételről elhíresült Tóth Péter szegedi önkormányzati képviselő szerint a párton belül úrrá lett az emberek közti bizalmatlanság, őszintétlenség és frusztráció, ő pedig megváltoztatná ezt a „rossz légkört”, és újra egy „szerethető, attraktív” Jobbikot építene fel.
Első pontként azt javasolja, határozza meg a Jobbik önmagát és politikai értékét, különösen a kormány és az ellenzék relációjában, mivel ez kulcsfontosságú lesz a jövő évi helyhatósági választások szempontjából.
Az uniós választásokról azt írja: várhatóan alacsony részvétel mellett meg fogja mutatni a pártok országos népszerűségét, mivel egy színtiszta listás szavazásról lesz szó. „Nem kell szégyellnünk a politikai szándékainkat, de kufárokká sem kell válnunk.
Célunk a jelenlegi hatalom bástyáinak ledöntése, ha kell, ebben politikai kompromisszumokat kell kötnünk.” A populizmus és a demagógia tömegkommunikációs fegyver, a tömegkommunikációt és a társadalmi csoportoknak szóló üzeneteket pedig szét kell választani – olvasható Tóth bemutatkozó levelében.
Szávay képviselő marad
December 31-i hatállyal adja vissza parlamenti mandátumát Szávay István jobbikos képviselő, aki azután mondott le, hogy egy nyilvánosságra került hangfelvétel szerint zsidózott, illetve azzal dicsekedett, le is ütötte az általa zsidónak tartott nőt. Szávay a közösségi oldalán tudatta: hivatalos lemondását kizárólag a pártvezetés kérésére nem nyújtja be, és addig részt vesz a parlament munkájában.