– Első körben, február 15-én Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc, Medgyessy Péter volt szocialista miniszterelnökök, illetve Demszky Gábor volt SZDSZ-es főpolgármester sajtónyilvános meghallgatását tervezzük a 4-es metró visszaélésgyanús beruházása kapcsán – mondta el a Magyar Időknek Bánki Erik.
A gazdasági bizottság fideszes elnöke hozzátette: a meghívókat kedden elküldték a volt és jelenlegi baloldali politikusoknak. A bizottság vezetője a második körben Gy. Németh Erzsébet és Horváth Csaba volt szocialista főpolgármester-helyetteseket kérdezné meg az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) szerint súlyos szabálytalanságoktól hemzsegő nagyberuházásról. Bánki Erik egyeztetett Tarlós István főpolgármesterrel is, aki minden, a városházán rendelkezésre álló dokumentumot átad, hogy segítse a gazdasági bizottság munkáját.
– Pénteken találkozom Borbély Lénárd csepeli polgármesterrel is, mivel az általa vezetett, az Alstom metrókocsik beszerzését vizsgáló ideiglenes fővárosi bizottság igen komoly, részletes tényfeltáró munkát végzett a metróberuházás egyik neuralgikus szerződésével kapcsolatban – jegyezte meg a fideszes politikus.
– Természetesen részt veszek a gazdasági bizottság meghallgatásán – jelezte a Magyar Időknek Medgyessy Péter volt szocialista miniszterelnök.

Az OLAF-iratot Csepreghy Nándor helyettes államtitkár február 3-án hozta nyilvánosságra
Demszky Gábor mégsem megy el a 4-es metró körüli korrupciógyanút vizsgáló parlamenti bizottság ülésére – jelentette be a Klubrádióban kedden a volt szabad demokrata főpolgármester, aki korábban jogi képviselőjével még azt üzente, hogy feltehetően ott lesz. Demszky Gábor azt mondta, hogy sokat hezitált, de a meghívó tartalmából végül azt szűrte le, hogy komolytalan az úgynevezett vizsgálat. Szavai szerint nem akar „biodíszlet lenni a Fidesz színjátékához”. Demszky közölte: egy Brüsszellel szemben sikeres ügyvédi iroda segítségével tárgyalna Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterrel annak érdekében, hogy ne kelljen ekkora büntetést fizetni.
Tarlós István főpolgármester a Lánchíd Rádió kedd reggeli műsorában furcsának nevezte, hogy Demszky Gábor anélkül, hogy meggyanúsítanák, ügyvédet fogad, és hirtelen kijelenti, hogy semmihez nincs köze.
Horváth Csaba volt MSZP-s főpolgármester-helyettes úgy nyilatkozott, ha kap meghívót, akkor elmegy az ülésre. Hozzátette: az önkormányzatnál nem tartozott a hatáskörébe a 4-es metró.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke és Gy. Németh Erzsébet, a párt fővárosi politikusa nem megy el a parlamenti bizottság ülésére.
A párt szóvivője, Gréczy Zsolt arra hivatkozott, hogy az OLAF-jelentés megállapítása szerint az érintett időszak kormányai nem felelősek az ügyben, az uniós hivatal a fővárosi vezetés és az önkormányzati cégek felelősségét állapította meg.
Nem tetszik a jelentés a baloldalnak
A szocialisták tagadják a nyilvánvalót, hogy minden idők legnagyobb korrupciós botrányában, a 4-es metróberuházás elcsalásában a felelősség az MSZP–SZDSZ-es kormányokat és fővárosvezetést terheli – mondta Hidvéghi Balázs tegnap arra reagálva, hogy Szanyi Tibor szocialista európai parlamenti képviselő a beruházásáról szóló vizsgálati jelentés több pontjának pontosítását kérte az OLAF főigazgatójától. Tarlós István főpolgármester ennek kapcsán megjegyezte: jó volna, ha a 4-es metró ügyében nem véleményeket, találgatásokat állítanának szembe egymással a politikusok, hanem megnéznék az OLAF-jelentést, hiszen az már rendelkezésre áll.