Szigorítást várnak a polgárok az európai migrációs politikában.
Gyarmati István, biztonságpolitikai szakértő a Karc FM-en hangsúlyozta: az uniós állampolgárok érzékelik, hogy most jobb ugyan a helyzet, mint 2015-ben, – hiszen a bevándorlók már kevésbé tolonganak a határon, – de azt is látják, hogy a nyomás nem szűnik meg a közeljövőben.
A kibocsájtó országokban most is sokan gondolkodnak azon, hogy útnak indulnak Európába. Ráadásul a már eddig ideérkezettek továbbra is gondot okoznak, mivel őket nem ellenőrizték rendesen, így sokan nem is lennének jogosultak arra, hogy a kontinensen tartózkodjanak. Gyarmati István úgy fogalmazott: ez a szám nem csökkent számottevő módon, mert a kitoloncolások rendszere pedig hézagosan működik. Van több százezer ember Európában, akikkel foglalkozni kell, de “az a kvótarendszer, amit Nyugat-Európában kitalálták, ma már egyértelműen halott.” Gyarmati István szerint ugyanakkor a közös határvédelemben sem lehet működőképes.
A kompromisszumos megoldás az lenne, ha az Unió csak oda akarna katonákat küldeni, ahol az adott ország maga jelzi, hogy egymaga nem tudja megvédeni határait. A biztonságpolitikai szakértő szerint ez nem csak szuverenitási kérdés, hiszen határvédelemmel foglalkozó emberből kevés van. Szerinte “katonát könnyű találni, mert békeidőben nincs éles feladata,” de ha a rendőrt vagy a pénzügyőrt vezénylik erre a feladatra, az máshol hiányozni fog.
Éppen ezért az unióban rendelkezésre álló állományt pazarlás is lenne oda vezényelni, ahol egyébként nincs rá szükség.
A teljes adás visszahallgatható az alábbi linkre kattintva.