Megváltozott a világ, megváltozott Európa, több a kockázati tényező, és nagyobb eséllyel alakulhat ki egészségügyi válsághelyzet, akár terrorcselekmény miatt is. Lehet erről nem tudomást venni, de ha nem készülünk fel ezekre a szituációkra, azzal felesleges kockázatot vállalunk – ezt az országos tiszti főorvos mondta tegnap a mobil egészségügyi komplexum bemutatásakor. A speciális, néhány perc alatt felállítható katonai sátrakból kialakított segélyhelyre, illetve szükségkórházra ugyan Magyarországon egyelőre még nem volt szükség, de például a vörösiszap-katasztrófánál a fürdetősátrakat már használták. Egészségügyi válsághelyzetet ugyanis természeti csapások is okozhatnak; a lényeg, hogy ilyen esetekben hirtelen jelentősen megnő az egészségügyi ellátás iránti igény. A kormány még tavaly, a migránsáradat idején bevezette a „tömeges bevándorlás miatti válsághelyzet” fogalmát is, amelynek esetében ugyancsak az egészségügyi válsághelyzeti szabályok alkalmazandók.

Szentes Tamás bemutatta az akár ezer sérült ellátására alkalmas fűthető-hűthető mobil sátrat
A Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság egyik rendezvényén is arról beszéltek néhány hónapja, hogy a terrorfenyegetettség egész Európában olyan újfajta kihívás, ami arra is felhívja a figyelmet, mennyire nem mindegy, felkészült-e egy ország egészségügye rendszer- és intézményi szinten is a hirtelen fellépő, illetve nagyon gyorsan fokozódó problémák profi kezelésére.
Magyarországon ennek egyik alappillére az Állami Egészségügyi Tartalékkészlet, amelyet az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet kezel. Itt rendelkezésre áll mindaz a mennyiségű gyógyszer és orvostechnikai eszköz, amennyire ilyenkor szükség lehet. Mint Szentes Tamás elmondta, a gyógyszereknek lejárati idejük van, és az eszközöket is időről időre meg kell újítani, mindez éves szinten százmillió forintos nagyságrendű beszerzést jelent.
A bemutatott mobil egészségügyi komplexumról a tiszti főorvos elmondta: a fűthető-hűthető sátrak saját víz- és áramellátással rendelkeznek, és mintegy ezer sérültet lehet bennük ellátni. Ugyanakkor csak átmeneti megoldást jelent, szerepe a kórházakra és egyéb állandó ellátóhelyekre háruló nyomás csökkentésében van, illetve – ha egy kórházat érne támadás – a kieső kapacitások pótlására szolgál. Személyzetét elsősorban a Honvédkórház orvosai és ápolói adják, de az országos tiszti főorvos szükség esetén más intézményekből is berendelhet szakembereket.