– A kormányt csak a magyar társadalom döntheti meg, egy mozgalom erre nem képes. Az a feladatunk, hogy az emberekkel megismertessük az oktatásügy valós problémáit és küzdjünk az érdemi megoldásokért – mondta Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom egyik vezetője a 168 Órának. A lapnak a mozgalom több képviselője is beszélt arról, hogy látják a Tanítanék mostani helyzetét, hogyan érintette őket Pukli István távozása, továbbá mi mindent terveznek. Elismerték: belátható időn belül dönteniük kell, maradnak mozgalom, vagy szervezetté alakulnak.
Pilz Olivér, a mozgalom egyik képviselője, a Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára szerint ezt a kérdést legkésőbb tavasszal le kell zárniuk. Sulyok Blanka – aki a távozó Pukli István helyett lett a Tanítanék képviselője – szerint most az egyik legfontosabb feladatuk a hálózatépítés. Hozzátette: a közeljövőben több meglepetésakciót is terveznek, de ezekről egyelőre nem akart részleteket mondani.
A vezetők állítólag tele vannak rövid és hosszú távú tervekkel, néhány héten belül például hatrészes kisfilmkampánnyal jelentkezik a Tanítanék. A mozgalom képviselői Pukli István távozásának módja miatt döbbentek meg.
Arról, hogy júniusban még radikális üzemmódot ígértek, Pilz Olivér azt mondta, nem utcai csetepatékra gondoltak, és nem akarták „kapával-kaszával megrohamozni a Parlamentet”. Szerinte az már radikális változásnak számít, hogy októbertől nem csupán a rendszer anomáliáit teszik szóvá, hanem a személyi felelősöket is megnevezik. Ezzel utalt arra, hogy a közelmúltban Palkovics László oktatásért felelős államtitkárt lemondásra szólították fel. Pilz egyébként úgy véli, hiába vádolták meg őket azzal, hogy kiléptek a pártpolitikai színtérre, ez nem igaz, hiszen egyetlen párt sincs mögöttük.

A júniusi demonstrációs hangulatot akár újra is éleszthetik
A héten egyébként Pilz Olivér a Magyar Önkormányzatok Szövetsége által szervezett Társadalmi felzárkózás és integráció című konferencián arról beszélt: szerinte kizárólag hangulatjavító, figyelemelterelő intézkedések történtek az utóbbi időben a kormány részéről.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint nincs ok elégedettségre a pedagógusok és a nevelést-oktatást segítő dolgozók béremelése ügyében – mondta Mendrey László, a PDSZ elnöke pénteki sajtótájékoztatóján. Szerinte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter az elmúlt 30 évben soha nem látott mértékű pedagógusbér-emelésről beszélt a csütörtöki Kormányinfón, azonban ez csak a kormány szemüvegén nézve állja meg a helyét, hiszen a mostaninál jelentősebb mértékű béremelés zajlott 2002-ben.
– Előbb-utóbb megint történni fog valami, és biztosan lesznek megmozdulások, mivel a mögöttünk álló időszak eseményei nem hozták meg a kellő eredményt – nyilatkozta a PDSZ vezetője a PestiSrácok.hu-nak. Nem árult el többet arról, mire lehet számítani, de hozzátette: a PDSZ együttműködik a Tanítanék Mozgalommal, a Civil Közoktatási Platformmal és a többi szakmai szervezettel. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a sajtótájékoztatón elhangzottakra úgy reagált közleményében: Mendrey László ismét hergelni próbálja a pedagógusokat. A számukra elsőként indított életpályaprogram keretében 2013 és 2017 között átlagosan 50 százalékkal emelkedik a pedagógusok bére, ami 175 ezer pedagógust és a felsőfokú bölcsődei nevelőket is érinti. Mint írták, a pedagógus-béremelési program az egyik legnagyobb béremelési program, amelyre eddig 226 milliárdot fordított a kormány, és jövőre újabb 38,4 milliárdot fog. A jövő évi emelés mértéke az ideihez hasonlóan átlagosan 3,5 százalékos lesz.