A múzeum gazdag ismeretanyaga arról is tájékoztatja a látogatókat, miként működik az emberi agy, az érzékelés, miért látunk olyan jelenségeket, amelyeket az agyunk nem képes felfogni, valamint például a sztereogramok esetében arra is választ kapunk, mitől látjuk térhatásúnak az eredetileg síkban készült képeket.
Bár a Tripadvisor utazási honlap szerint a Bécs belvárosában, a Stephansdomtól pár utcányira található létesítmény már nagyon népszerű, nem egyedülálló a régióban: Ljubljanában egy évvel ezelőtt, 2016 szeptemberében nyitottak hasonló tárlatot. De Vilniusban, Zadarban és Zágrábban is találkozhat optikai csalódások bemutatására szakosodott kiállítótérrel a turista.
A budapesti Csodák Palotájára részben hasonlító fenti múzeumok jellegükből fakadóan erősen hangsúlyozzák az interaktivitást. A játékos kedvű látogatók megpróbálhatnak ellenállni a tömegvonzásnak a gravitáció nélküli szobában, az úgynevezett Vortex-alagútban pedig ember legyen a talpán, aki az optikailag előidézett, tehát tulajdonképpen nem valódi pörgés-forgás közepette állva tud maradni.

Ember legyen a talpán, aki az optikailag előidézett pörgés-forgás közepette állva tud maradniEmber legyen a talpán, aki az optikailag előidézett pörgés-forgás közepette állva tud maradni
Az Illúziók Múzeumában arra is fény derül, miként lehetséges olyan hirtelen összemenni és megnőni, mint ahogy azt Lewis Carroll főhőse, Alice teszi Csodaországban, de betekinthetünk a bűvészek kedvenc lefejezős trükkjének kulisszái mögé is. A tükrökkel megbolondított, végtelent imitáló teremben fotózkodhatunk is, valamint lenézhetünk a feneketlen gödör aljára.
Mindemellett számtalan fotografikus és optikai illúzióra, szemfényvesztésre épülő képet, festményt tekinthetünk meg – a hozzájuk tartozó magyarázattal együtt. A kiállítás részét képezi még egy komplett játszószoba (a múzeumbolton kívül), ahol fából készült logikai játékokkal, kirakósokkal szórakozhatnak kicsik és nagyok egyaránt.
Jóllehet a múzeum kimondottan gyermekek számára is készült – mindenütt lehet fényképezni, a kiállítási tárgyakat meg lehet fogni, ki lehet próbálni –, ez a jegyárakban nem tükröződik: a felnőtt belépőjegy 12 euró (mintegy 3600 forint), egy 5–15 éves gyermeké 8 euró (mintegy 2400 forint), a családi jegy pedig 30 euró (mintegy 9000 forint).