A Nemzeti Eszközkezelő Zrt. (NET) a programjának indulásától idén július 31-ig 35 487 ingatlant vásárolt meg, ezzel mintegy 154 ezer ember menekült meg úgy a többmilliós hiteltartozásától, hogy továbbra is az otthonában maradhatott – válaszolta Fónagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára Oláh Lajos (DK) írásbeli kérdésére, aki arról érdeklődött, hogy milyen jogcímen lakoltat ki családokat az eszközkezelő. Fónagy János jelezte, hogy a társaság fennállása alatt összesen lefolytatott végrehajtási eljárások száma az ingatlanállomány összességéhez viszonyítva elenyésző.
Felhívta rá a figyelmet, hogy végrehajtásra jellemzően akkor kerül sor, amikor a bérlő önként elhagyja az ingatlant, de ezt nem jelzi a NET Zrt.-nek, vagy egyáltalán nem veszi fel a kapcsolatot a társasággal, és semmilyen mértékű befizetés nem érkezik tőle az eszközkezelőhöz. A jogszabályok értelmében ilyen esetben csak végrehajtói közreműködéssel tudja a társaság az ingatlant visszavenni.
Aki azonban az eljárás bármely szakaszában jelzi az együttműködési készségét, fizetési haladékot kér, annak a NET Zrt. megadja a szükséges segítséget, hogy továbbra is biztosítva legyen a lakhatása. Fónagy János szerint az eljárások számának emelkedése egyszerűen annak a következménye, hogy az elmúlt két évben megkétszereződött a kezelt ingatlanállomány. Mindemellett önkényes lakásfoglalók is vannak, akikkel szemben szintén bírósági végrehajtó segít az eszközkezelőnek.
Fónagy János szerint a program hatékonyságát mutatja, hogy az indulás óta ingatlanvásárlásra felhasznált mintegy 136 milliárd forint költségvetési forrással eddig összesen csaknem 321 milliárd forint jelzáloghitel-tartozásból fakadó hitelintézeti követelés megfizetése alól mentesültek a hiteladósok. A programba bekerülő ingatlanok esetében tehát minden 1 forint költségvetési pénzzel 2,36 forint hitelintézeti követelést váltott ki a társaság. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a lakhatás megőrzésén túl a hiteladósok átlagosan 9 millió forint jelzáloghitel-tartozás visszafizetése alól mentesülnek.
Az államtitkár szerint a havi átlagos 11 160 forint bérleti díj a családok túlnyomó többsége számára megfizethető, amit jól mutat, hogy a társaság 2018. július 31-ig 12,83 milliárd forint bérleti díjat számlázott ki, amelynek 95 százalékát be is fizették. A program azonban azoknak is kínál megoldást, akiknek a bérleti díj vagy a társasházi közös költség fizetése gondot jelent. Az együttműködő bérlők személyre szabott mentorprogram keretében rendezhetik tartozásukat, és így megőrizhetik lakhatásukat.