A nyitás politikájáról beszélt Molnár Gyula, miután a szombaton megválasztották az MSZP elnökévé. Mint fogalmazott, „a vasárnapi ebéd nem a pártokkal fog kezdődni, először is beszélünk magunk, belül, aztán a civilekkel, az értelmiséggel, a szakszervezetekkel.”.
– Egyelőre nincs semmilyen döntés arról, hogy milyen kapcsolatot, együttműködést alakítunk ki a pártokkal. Erről csak azután lehet tárgyalni, ha megkeresnek minket és ajánlatot tesznek – mondta lapunknak Kordás László.
A baloldali kötődésű Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke ugyanakkor nem tartotta kizártnak az együttműködést azokkal a parlamenti pártokkal, amelyek velük azonos vagy hasonló értékrend mentén szerveződnek. Kérdésünkre, hogy mint 2002-ben Medgyessy Péterrel, 2006-ban pedig Gyurcsány Ferenccel, most is kötnének-e választási együttműködési megállapodást, Kordás azt mondta: ha lesz ilyen megkeresés, akkor megfontolják.
Mindez azért érdekes, mert a MASZSZ egyik alapítója, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége Medgyessyvel a 38 órás munkahét bevezetéséről, a bérek, nyugdíjak felzárkóztatásáról, 300-400 ezer új munkahely teremtéséről, Gyurcsánnyal pedig az EU átlagos foglalkoztatási szintjének megközelítéséről, a bérek uniós felzárkóztatásáról, a nyugdíjasok életminőségének javításáról állapodott meg.
Az ellenzéki pártokkal eddig még nem ültek egy asztalhoz a szocialisták, ennek több oka is van, ugyanis tartani kell a menetrendet. Az átadás-átvétel a hét elején zajlik az MSZP régi és új elnöke között. Ma tartja első ülését a párt új vezetősége, székház híján a XI. kerületi, Mérnök utcai pártirodában. Információink szerint a szocialistáknak azzal nincs problémájuk, hogy fontos ügyekben együttműködjenek a baloldali vagy éppen liberális pártokkal, de az ellen sokan hadakoznak, hogy a DK-val akár technikai szövetséget is kössön a párt.
Leadták az íveket
Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese a Nemzeti Választási Iroda (NVI) előtt a földtörvénnyel kapcsolatos népszavazási kezdeményezéssel kapcsolatban elmondta: az összes leadott aláírás száma megközelítőleg 240 ezer. Hozzátette: a népszavazás többről szól majd, mint a termőföldről, az „Fidesz-ellenes, kormányellenes népszavazás lesz”. A választási irodának 60 napja van, hogy ellenőrizze a szignók hitelességét. Gőgös Zoltán lapunk kérdésére elmondta: megbíznak az NVI-ben, ezért nem küldenek megfigyelőket az irodába a feldolgozás idejére. (A képen Molnár Gyula új és Tóbiás József korábbi pártelnök.)