A Keresztény értékek a Kárpát-medencében, Szent László lovagkirály, a hit védelmezője címmel rendezett konferencián Potápi János kiemelte: Szent László a „haza bajnoka volt”, aki megvédte, fölemelte és megerősítette Magyarországot.
Az államtitkár szerint „országhatáraink védelme – ahogy a lovagkirály életében, úgy – ma is aktuális kérdés”. Európa és a kereszténység ma is veszélyben van. Mind a „liberalizmus destruktív hatásai, mind az idegen kultúrájú bevándorlók százezreit ránk erőltetni kívánó brüsszeli politika közvetlen veszélyt jelentenek” – fogalmazott, hozzátéve, hogy ezért is örvendetes a visegrádi négyek közötti erős együttműködés.
A mai, útját kereső ember, eltéved Európában „szükségünk van az iránymutatásra, az olyan hősökre, akik – mint Szent László – rendkívüli tettekre képesek”.
Kitért arra: Szent László alakjában elsőként jelent meg Európában a lovagkirály típusa, a „civilizált harcos ideálja”, aki óvja a gyengéket, megmenti az elraboltakat, legyőzi az ellenséget és ezáltal védelmezi a keresztény hitet is.
Potápi Árpád János szólt arról is, hogy a Nemzetpolitikáért felelős államtitkárság az általa meghirdetett Szent László-évben különös figyelmet fordított arra, hogy a lovagkirály életművén és kultuszán keresztül összekapcsolja a „magyart a magyarral, az európait az európaival”.
A kiállítások, konferenciák, ünnepségek összekötötték a Kárpát-medence és a világ magyarságát, de „együtt ünnepeltünk a lengyel, a horvát és más nemzetek fiaival is Csíkszeredától Pozsonyig, Zágrábtól Varsóig” – fogalmazott az államtitkár.
Szabadhegy Kristóf, a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: Szent László élete a példa, hogy nemcsak jámbor emberek lehetnek szentek. „Hisszük, hogy tudatosság és tettre készség is szükséges ahhoz, hogy a keresztény értékeket érvényesítsük” – fogalmazott.
Elmondta, hogy a lovagrend kettős jelmondatából és feladatából – a hit védelme és a szegények szolgálata – ma leginkább a szegényekért és árszorulókért való munka látható. E két dolog azonban nem választható el egymástól, hiszen „erkölcsi kötelességeink teljesítésével és példamutatással is védjük a hitünket”.
Szavai szerint a konferencia egy sorozat nyitó rendezvénye, célja a helyzetfelmérés, hogy résztvevői tisztábban lássák a család, az oktatás a gazdaság, a média szerepét.
Bíró László tábori püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferense a család szerepéről az egyházban és a társadalomban témakörében tartott előadásában a pozitív látásmód fontosságát hangsúlyozta. Szerinte „ha segíteni szeretnénk a család helyének megtalálását a társadalomban, akkor ne a arról beszéljünk, ami nem vagy rosszul működik a család körül, hanem arról, ami növekszik”. „Ha ugyanis mindig a krízisről beszélünk, mi magunk is erősítjük azt” – fogalmazott Bíró László.
A Szent László-emlékévet Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága hirdette meg Szent László trónra lépésének 940. és szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából.