Országos betegtájékoztató kampányt indít két egészségügyi kamara, hogy csökkentsék a sürgősségi osztályok rendkívüli túlterheltségét, és hogy a betegek se tévedjenek el a rendszerben – jelentették be közös sajtótájékoztatón az orvosi és a gyógyszerészi kamara vezetői szerdán.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke elmondta, a Válasszon okosan! elnevezésű kampány plakátjain és a szórólapokon abban szeretnének iránymutatást nyújtani, hogy milyen panaszokkal hova fordulhat a lakosság. A MOK elnöke úgy fogalmazott, enyhébb panasz esetén elég a gyógyszertárat felkeresni, ahol – a közhiedelemmel ellentétben – nem elsősorban kereskedők, hanem az egészségügyi ellátórendszerhez tartozó szakemberek dolgoznak, így bármilyen felmerülő kérdésre választ tudnak adni.
Aki komolyabb betegséggel küzd, annak értelemszerűen a háziorvosát érdemes felkeresnie, mégpedig napközben, nem este – hangsúlyozta Éger István, hozzátéve: az ügyelet nem arra van, hogy a napközben dolgozók éjszaka járjanak orvoshoz. Sokkal inkább arra szolgál – folytatta –, hogy megoldják azokat a problémákat, amelyek ugyan háziorvosi hatáskörbe tartoznak, ám nem várhatnak másnapig, ilyen a kiugróan magas láz, a nem csillapítható fájdalom vagy a vérnyomásprobléma.

Enyhébb panasz esetén elég a gyógyszertárat felkeresni
Fotó: Mirkó István
Súlyos tünetek jelentkezésekor – például ha valaki hirtelen beszédképtelenné válik, végtaggyengesége vagy mellkasi fájdalma van – valóban indokolt mentőt hívni, hogy bevigyék az illetőt a sürgősségi osztályra – mutatott rá Éger. Mindezeket az információkat fogja tartalmazni az a több ezer plakát és szóróanyag, amelyeket a kórházakban, rendelőkben, illetve gyógyszertárakban tesznek elérhetővé. Szórólapokat ezenkívül olyan helyekre is szeretnének eljuttatni, ahol egyéb ügyintézés miatt kell az embereknek várakozniuk.
Az orvoskamara elnöke szerint a kampányra azért van nagy szükség, mert egyelőre nagyon alacsony szinten van hazánkban az egészségtudatosság. Bár a tájékoztatóanyagok nem pótolják a már évek óta szorgalmazott egészségtan mint kötelező tantárgy bevezetését, a két kamara az akcióval szeretne terhet levenni az egészségügyi rendszerről és a lakosságról is.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a sajtótájékoztatón arról beszélt, a gyógyszerészek is megfelelő kompetenciákkal vesznek részt az ellátásban, segítenek az öngyógyszerezésben, tanácsadásban, és azt remélik, hogy a kampány segítséget fog nyújtani a lakosságnak. A plakátok és szórólapok elkészítését a két kamara közösen finanszírozza – tette hozzá Hankó Zoltán.