Egy hete jelentette be a kancelláriaminiszter, hogy a lakás-takarékpénztári rendszerből átcsoportosított állami támogatás összegét a családi otthonteremtési kedvezmény kibővítésére fordítják.
Akkor még nagy volt a sikoltozás, az ellenzék feltette a lejárt lemezválogatását, miszerint a kormány ellopja a pénzt és belerúg a fiatalok tízezreibe. Mindezt azért, mert a kabinet úgy döntött, nem egészíti ki az adófizetők pénzéből a lakás-takarékpénztári befizetéseket, amelyekből leginkább a pénzintézetek gyarapodtak.
Lakásra ugyanis az elérhető megtakarításból nem futotta. Gulyás Gergely akkor hangsúlyozta, hogy nem vonják el a forrást a területtől, hanem hatékonyabb formában teszik elérhetővé.
Tegnap kiderült az is, hogy miről van szó: a kétgyermekes családokra is kiterjesztik a 10 millió forintos kedvezményes kamattámogatású kölcsönt, a háromgyermekeseknél pedig a hitelfelvétel lehetőségét 15 millió forintra emelik meg. Nem túlzás azt mondani, hogy ezt a kölcsönt ajándék pénznek is lehet tekinteni.
Olyan alacsony a törlesztőrészlete, amennyinél egy erősebb dohányos is többet költ havonta cigarettára. A 10 és a 15 millió forint pedig akkora összeg, amely jóval nagyobb segítséget ad az otthonteremtéshez, mint amekkorát a lakás-takarékpénztári konstrukció biztosított.
Ha nem olyan ellenzékünk lenne, mint amilyen van, akkor azt hinné az ember, hogy a bejelentett változásoknak mindenki örül. No, nem így van, a balliberális propagandalapok közül több is azonnal elkezdte fejtegetni, hogy micsoda borzalmas intézkedést tervez már megint az Orbán-kormány.
A Népszava például ezzel a címmel tálalta a történetet: Akinek nincs gyereke, annyit is ér: a csokba kerül a lakáskasszából kivont pénz.
Bevallom, nem fogom fel ésszel, miért kell azért ostorozni egy kormányt, ha többféle módon, így a csokkal is ösztönözni kívánja a gyermekvállalást. Kutya kötelessége ezt tenni, főleg, ha a nemzet lélekszáma amúgy is fogyatkozik.
Az a legkevesebb, hogy a kormány legalább próbálja megfékezni a kedvezőtlen demográfiai folyamatokat. Ezt a célt szolgálják az adózási kedvezmények is, ráadásul Európában a bruttó hazai termék arányában egyetlen országban sem költenek annyit a családok támogatására, mint hazánkban.
Az otthonteremtésre sem lehet panasz, a rendszer igencsak bőkezű. Több mint 90 ezer család részesült összesen 250 milliárd forint családi otthonteremtési támogatásban a juttatás elindulása óta. A kedvezményezettek 12 százaléka pedig gyermekét egyedül nevelő szülő, tehát téved, aki azt állítja, hogy az egyszülős családok nem vehetik igénybe a csokot.
Ráadásul a megítélt összegeknek köszönhetően mintegy 45 ezer még meg nem született gyermek vállalásáról döntöttek az érintettek. Ezzel összefüggésben jelentős lendületet kapott az építőipar: az idei első fél évben több mint 6500 új lakás épült, ami 30 százalékkal több, mint a 2017-es azonos időszakban mért adat.
Persze hiába, az ellenzék ezt is katasztrófaként próbálja beállítani. Ezt tenné akkor is, ha a kormány minden egyes állampolgárnak ingyen adna egy lakást. Akkor meg az lenne a mantra, hogy a kabinet szétzilálja a piaci folyamatokat, az állam rátelepszik a gazdaságra.
Emlékezzünk csak vissza! Miután az MSZP–SZDSZ 2002-ben megnyerte a választásokat, lépésről lépésre kivéreztették az akkori sikeres otthonteremtési programot, de előtte még politikusaik közül többen is éltek a kedvező lehetőséggel.
Az ellenzék olyan, amilyen. Nem hajlandók kilépni az árnyékukból, hiába vizsgáztak háromszor is egymás után elégtelenre a választók előtt. Így a kutya ugat, a karaván pedig halad tovább az útján.