Negyedszer vehetnek részt az iskolák a pénzügyi és vállalkozói témahéten 2018. március 5. és 9. között a múlt csütörtökön aláírt ötoldalú együttműködési megállapodás értelmében. A Pénz7 elnevezésű köznevelési témahét projektgazdája az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a program újbóli megvalósítására emellett a Magyar Bankszövetség, a Pénziránytű Alapítvány, a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Junior Achievement Magyarország Alapítvány vállalkozott. A pénzügyi tudatosság és gazdálkodás hete (European Money Week) az idén bekerült a tanév rendjébe is, ezért az általános és a középiskolákban pénzügyi témájú tanórákat tartanak, amelyek célja, hogy a fiatalok tudatosabban kezeljék pénzügyeiket, alaposabb ismereteik legyenek a gazdaság és a pénzvilág működéséről.
– Az előző tanévben közel 1100 iskola 162 ezer diákja vett részt a Pénz7-en – mondta a Magyar Időknek Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára. Jelezte, a 2018. március 5. és 9. között az ország számos iskolájában tervezett rendhagyó tanórákon a pénzügyi témakörben a hitelezés lesz a fókuszban (Okosan a hitelekről), míg a vállalkozói témakörben az üzleti ötlet és az együttműködés kerül napirendre. A program ideje alatt a korábbi évek tananyagai szintén elérhetővé válnak. A szakértők idén pénzügyi témakörben három, vállalkozási témában két korosztály számára állították össze a tananyagot.
Minden tananyagot és felkészítést segítő anyagot (útmutatókat, videókat) online, ingyenesen elérhetnek és letölthetnek majd a regisztrált tanárok a www.penz7.hu oldalról. A Pénz7 kísérőprogramjai között interaktív vetélkedők és versenyek szerepelnek.
Hornung Ágnes arról is beszélt lapunknak, hogy a kormány már elfogadta a pénzügyi tudatosság stratégiáját, és a kormányzati utóegyeztetéseket követően sajtótájékoztatón mutatják be a dokumentumot. – Hosszú távú stratégiáról van szó, amely tartalmazza a magyar lakosság pénzügyi oktatását, a pénzhez való hozzáállás újragondolását – magyarázta az államtitkár. Hozzátette: a stratégia része, hogy a Nemzeti alaptantervbe is beépül majd a pénzügyi tudatosság oktatása, emellett erősebb fogyasztóvédelemben részesülnek az állampolgárok, és az is cél, hogy segítséget kapjanak a tudatos pénzügyi döntésekhez.
Kifejtette: az is kormányzati szándék, hogy csökkenjen a készpénz szerepe hazánkban, mert ez érdemi megtakarítással jár a társadalomnak. Mint mondta, a pénzügyi tudatosság makrogazdasági szinten is segíti a gazdaságot. Példaként említette, hogy pozitív hatásai vannak, ha az emberek a lehetőségeiknek megfelelő mértékben vesznek fel hitelt. – Azt látni kell, hogy hazánkban van pénzügyi oktatás, de ezek szabadon választható programok, nem minden diáknak elérhetők. Ezt szeretné a kormányzat megváltoztatni, és a pénzügyi ismereteteket minden diák számára tananyaggá tenni – hangsúlyozta az államtitkár, aki szerint a pénzügyi kultúra fejlődéséhez szükség van az említett Pénz7-re és hasonló kezdeményezésekre, valamint a kormányzat pénzügyi tudatosság stratégiájára is.