Jövőre megkezdődhet a 2021-es vadászati világkiállítással kapcsolatos feladatok megvalósítása – hívta fel a figyelmet tegnap Kovács Zoltán. A rendezvénysorozat lebonyolításáért felelős kormánybiztos jelezte, a kabinet mintegy hétmilliárd forintot biztosít jövőre a programmal összefüggő tervek elkészítésére.
A grandiózus eseménysorozat megvalósításáért a kormánybiztosság, a szükséges infrastrukturális fejlesztésekért pedig az Innovációs és Technológiai Minisztérium felel.

A tervek szerint a korábbi, hasonló programoknak helyszínt adó Hungexpo vásárközpontot is felújítják
Fotó: Havran Zoltán
A zökkenőmentes és hatékony lebonyolítás érdekében nonprofit projektcéget hoznak létre, élén a kormánybiztossal. Emellett az érintett tárcák bevonásával szervezőbizottság alakul, amelynek célja a feladatok összehangolása lesz.
A kormánybiztos emlékeztetett arra, hogy a megvalósítás költségeit évekre lebontva a kormány elé terjesztik majd. A 2020-ban esedékes kiadásokat már a jövő év tavasszal, a 2020-as költségvetés tervezése során összegezni kell, ezt követően pedig elkészül a 2021-es feladatokhoz rendelt költségterv is.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes közölte: a pontos költségvetést nehéz meghatározni, mivel számos olyan beruházásról van szó, amelyek nem csupán a világkiállításhoz köthetők. Ilyen például a központi helyszínül szolgáló, állami tulajdonban lévő Hungexpo vásárközpont felújítása is, hiszen annak már 2020-ra, az eucharisztikus világkongresszus idejére el kell készülnie.
A vásárközpont rehabilitációjából származó előnyöket pedig a további kiállítások alkalmával is ki lehet használni. A miniszterelnök-helyettes lapunk kérdésére elmondta: a munka részeként számos épületet felújítanak, lesznek olyanok, amelyeket lebontanak, és több új pavilon is épül.
A tervek szerint a Hungexpót összekötik a Kincsem parkkal, emellett számos közlekedési fejlesztésre lehet számítani a vásárváros környékén. Így például új parkolókat létesítenek, valamint megteremtik a vasúti és az autópálya csatlakozásának lehetőségét is.
A cél, hangsúlyozta Semjén Zsolt, hogy a megvalósuló beruházások fenntarthatóak legyenek 2021 után is. A már említett vásárközpont lesz a rendezvény fő helyszíne, ugyanakkor az 1971-es, nagy sikerű világkiállításhoz hasonlóan a Fővárosi Állat- és Növénykertnek is kiemelt szerepet szánnak, a lovas rendezvények helyszíne a Kincsem park lesz, a Városligetben épülő művészeti központban magas színvonalú kiállítást szentelnek a vadászat és művészet kapcsolatának.
A vidéki helyszínek közül a kereszténydemokrata politikus kiemelte a hatvani vadászati múzeumot, emellett számos magángyűjteményt nyitnak majd meg az érdeklődők előtt, köztük a keszthelyi és a vásárosnaményi kiállítással. Bemutatkoznak az állami erdészetek is, a helyi közösségeket pedig arra biztatják, hogy a helyi faunát bemutató tárlatokat szervezzenek.
A miniszterelnök-helyettes kiemelte, a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy-egy ilyen rendezvény esetén nem csak a bekerülési költségen felüli haszna keletkezik a szervező országnak.
A rendezvénysorozat alatt mintegy egymillió látogatóra számítanak. Turisztikai szempontból tehát egyedülálló lehetőséget jelent a világkiállítás, a főváros mellett pedig számos vidéki település is profitálhat az eseményből.
Semjén Zsolt jelezte: a 2021-es világkiállításon a vadászat mellett minden társterület, így a horgászat, az erdészet, a természetvédelem, a lovassportok, az íjászat, a solymászat és ebtenyésztés is képviselteti magát.
Fontos szerep jut emellett a gasztronómiának és a hazai borkultúra bemutatásának is. A kiállításra számos nemzetközi szervezetet hívtak meg, a tervek szerint pedig a világ vadászati hagyományokkal bíró országainak java képviselteti majd magát a rendezvényen.