Erős három hónapot zárt a Mol tavaly az utolsó negyedévben, a különböző üzletágak teljesítménye felülmúlta az elemzői várakozásokat. Mindez elég meglepő állítás, ha valaki csak azt nézi, hogy 2015 utolsó három hónapjában közel 440 milliárd forint veszteséget szenvedett el az olajipari vállalat, így az egész éves mérleg is 257 milliárd forint veszteség lett.
Ennek oka az, hogy a negyedik negyedévben mintegy 1,7 milliárd dolláros, azaz 500 milliárd forintos leírásra volt szükség. Ennek egy részére számítani lehetett, de azért az összeg meglepően magas lett.
Ennek ellenére mégsem lehet azt mondani, hogy rosszul teljesített tavaly a Mol. Korábban ugyanis 2,2 milliárd dolláros éves EBITDA célt fogalmaztak meg (ez a szám gyakorlatilag a társaság készpénztermelését mutatja), ami végül 2,5 milliárd dollár lett. Az elemzők számára pedig ez a legfontosabb mutató. A Mol így a jelentős készpénzállományának köszönhetően megerősödött a versenytársakhoz képest. Az alacsony olajár mellett azért képes a Mol erre, mert a cég több lábon áll, vagyis az integrált működésnek köszönhetően nemcsak egy üzletágra támaszkodhat. A jelenlegi környezetben pedig a finomítás rekordteljesítményt ért el, ami önmagában 1,65 milliárd dolláros EBITDA-t jelentett.
– A tavalyi eredmények alapján jó úton halad a Mol – mondta Simola József pénzügyi vezérigazgató-helyettes a gyorsjelentést értékelve. A cég tavaly több mint 200 millió dolláros EBITDA-javulást ért el, amit a következő két évben további 300 millió dollárral növelnének. A pénzügyi vezető külön kitért az INA-ra is, amely 2015-ben nem termelt készpénzt a finomításban, ami azt mutatja, hogy a horvátoknál muszáj lenne megoldani a szerkezeti problémákat.

A finomítás rekordteljesítményt ért el
Simola óvatosan beszélt az idei tervekről is, amelynek fókuszában az áll, hogy a Mol még jobban alkalmazkodjon az alacsony olajárhoz. A tervek szerint 35 dolláros hordónkénti ár mellett is eredményesen szeretnék működtetni mezőiket. Ennek részeként a kutatási területen a működési költségeket 80-100 millió dollárral csökkentik 2016-ban. A beruházási kiadásokat mintegy 20 százalékkal fogják vissza, míg a kutatásokra szánt kiadások több mint 50 százalékkal csökkenhetnek.
– A Mol számára tehát 2016-ban a készpénz mennyisége fontosabb lesz, mint a hordók száma – emelte ki Simola József. Ez meg is magyarázza, hogy a korábbi terveknél jóval alacsonyabb kitermeléssel számolnak. Ez az idén és jövőre 105-110 ezer hordónyi kitermelést jelent, ami 2018-ra nőhet 110-115 ezer hordóra.
Az első elemzői reakciók pozitívak voltak a jelentéssel kapcsolatban, és azt emelték ki, hogy akár emelkedhet is a tavalyihoz képest a társaság egy részvényre jutó osztaléka. Az ehhez kapcsolódó kérdésre azonban Simola kitérő választ adott.