Ha a panaszos nem él jogorvoslattal az önkormányzati rendészet által kiszabott bírság kapcsán, illetve a bírságot saját elhatározásból befizeti, a szabályszegést ezzel a ráutaló magatartással elismeri, a pénz visszafizetésére nincs mód – olvasható abban a hivatalos válaszlevélben, amelyet a Zuglói Önkormányzati Rendészet adott ki egy panaszosnak, akit 50 ezer forintra büntettek egy szabálytalan megfordulás miatt a vitatott jogszabályi hátterű, önkormányzat által kihelyezett kamera képe alapján. A rendészet részéről hozzátették: az úgynevezett távolléti (nem helyszíni) közigazgatási bírság nem jogerős döntés, azzal szemben mindenkit megillet a jogorvoslat, vagy a bírság be nem fizetése esetén induló közigazgatási hatósági eljárás.
A kérdésnek az ad aktualitást, hogy az utóbbi időben egyre több, döntően ellenzéki fórumon követelik, hogy a kameraképek alapján korábban befizetett bírságokat az önkormányzatok fizessék vissza. Például Vissza a pénzt, polgármester! címmel publicisztika jelent meg a Magyar Nemzetben, miszerint a fideszes vezetésű XII. kerületi polgármesteri hivatalnál „szanaszét büntetik a polgárokat” a lap szerint nem egyértelmű táblák kihelyezésével. Az ezt kifogásoló cikk – konkrétan a Királyhágó tér–Böszörményi útnál elhelyezett fordulást tiltó táblára és az ott kihelyezett kamerára utalva – támadja a hivatal azon elutasító magatartását, hogy egy-egy ilyen tiltott fordulatért az autóst súlyos összegre, 50 ezer forintra büntetik.

Milliárdokat szedtek be az önkormányzatok az elmúlt években
Az elmúlt években sokmilliárdos tételben büntettek meg szabálytalan autósokat Budapesten közterület-felügyeletek kamerafelvételei alapján, de a főpolgármester, a belügyminiszter és a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóságának vezetője is jogtalannak ítélte ezt a gyakorlatot. Tarlós István főpolgármester arra is felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzati térfigyelő kamerák felvételei alapján megbüntetettek ne fizessék be a bírságot, illetve nyújtsanak be ellene fellebbezést. A jelenlegi helyzetet azonban minél előbb, törvényi úton rendezni kell. Az önkormányzatok egy része – mivel szerintük a belügyminiszter levele nem tartalmazott pontos jogi hivatkozást – több helyen továbbra is működteti a kiépített rendszert, és bírságol. Más kerületek, betartva a miniszteri ajánlást, automatikusan a rendőrségnek küldik meg az eddig általuk kezelt ügyeket.