Estétől túrákon mutatják be a kutatóintézetet, előadás hangzik el az itt folyó munkáról, az „alkatrész-simogató” keretében a világszínvonalú műhelyek tevékenységébe pillanthatnak be a látogatók, szó esik a vákuumtechnológiáról, és fény derül arra is, milyen az ELI divat.
A Tisza-parti városban a lézerközpont mellett csaknem háromszáz program közül válogathat az óvódásoktól a felnőttekig minden korosztály, a tudományt és a kutatói életpályát népszerűsítő eseménysorozaton máskor nem látogatható helyek nyílnak meg a látogatók előtt.
Kreatív foglalkozások, előadások, laborlátogatások, interaktív bemutatók, éjszakai kalandtúrák és látványos kísérletek sora fogadja az érdeklődőket. Szó lesz például a mesterséges intelligencia legújabb eredményeiről, az energiatakarékosság és -termelés lehetőségeiről, a robotika alapjairól, a hulladékszobrászat újdonságairól, a postagalamb-versenyzésről, és az érdeklődők „agyfényesítő” módszerekkel, az ujjlenyomat-vizsgálat lépéseivel és a kakaó történetével is megismerkedhetnek, valamint betekinthetnek például az anyagmegmunkáló lézerlaboratóriumba, a csontvázleleteket őrző raktárba és a GeoLaborba is.
A tudománynépszerűsítő programokra látogatók életmód-tanácsadáson, látás- és hallásszűrésen is részt vehetnek, barangolhatnak az őslények világában, de azt is megtudhatják, hogyan készül a gyógyszer, hogyan néz ki egy daganatos sejt, mit rejt a föld mélye, vagy miként mondaná egy ómagyar időutazó azt, hogy Windows.
Lesz ételkóstoló és receptcsere, növény- és rovarismereti teszt, táncbemutató és táncház, interaktív kódfejtés, dísznövény-szaporítás, antropológus játszóház és lézeres lövészet is.
Napcsigát is bemutatnak Szombathelyen
Elektromos hálózatoktól teljesen független és pusztán a „fény legelésével” is beéri a Napcsiga névre keresztelt napelemes jármű, amely két ember és 300-400 kilónyi teher szállítására is képes és amelynek működését megismerhetik pénteken, a Kutatók éjszakáján Szombathelyen az ELTE Savaria Egyetemi Központjában az érdeklődők.
A szervezők közlése szerint a programok között szerepel még planetáriumi séta, számos fizikai és kémiai kísérlet bemutatása, de megtudható az is egy előadásból, hogyan hat vásárlói szokásainkra például az okostelefon használata.
Megismerkedhetnek az érdeklődők az ókori egyiptomiak és akkádok írásmódjával, tanúi lehetnek a „gépek ébredésének”, hallhatnak az ipari robotok legújabb alkalmazásairól, de megtudhatják az is, hogy valójában mennyit ér egy pénzérme.
A biológia iránt érdeklődők egy kreatív laboratóriumi foglalkozás keretében megismerkedhetnek a virágok pollenével, hallhatnak előadást a gyógynövények jótékony hatásairól, vagy éppen egy másik előadásból arra kaphatnak választ, hogy jót tesz-e a száj mikrobiológiai egyensúlyának a rágózás.
Akik mozgalmasabb, sportosabb elfoglaltságot keresnek, azok akár falmászásban, akadálypálya leküzdésében és íjászkodásban is kipróbálhatják magukat.
A PTE Egészségtudományi Karának Szombathelyi kihelyezett tagozatán az egészségmegőrzésről, elsősegélynyújtásról hangzanak előadások, de láthatnak az érdeklődők mentőautó kiállítást is, de a születés folyamatát is végigkísérhetik egy szimuláció segítségével.
A Vas megyei TIT szervezésében helytörténeti, műemlékvédelmi és csillagászati ismeretterjesztő előadásokkal kapcsolódnak a programsorozathoz.