Nemzetiségi tanulmányi ösztöndíjat adott át 19 középiskolás diáknak Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára és Fülöp Attila, a tárca nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára. Soltész Miklós hangsúlyozta, hogy a Magyarországon élő nemzetiségek a történelemben számtalanszor bizonyították hűségüket az ország iránt, amire az aradi vértanúkat hozta fel példaként. A szülőföld szeretete és a nemzetiséghez tartozás erősíti egymást – hangsúlyozta az államtitkár. Szerinte a kormány kiemelt partnerként tekint a 13 magyarországi nemzetiségre, ezért két év alatt megduplázza a támogatásukra fordított összeget. A pályázat benyújtásának feltétele a legalább négyes tanulmányi átlageredmény. Az ösztöndíj összege havi 60 ezer forint, amelyben eddig mintegy százan részesültek, idén kilenc német, két-két roma, horvát, szlovák és szlovén, valamint egy román és egy szerb származású diák.
Akár háromszorosára is növelhető a közszolgálati média nemzetiségi műsorai által elért emberek száma, amihez partner a közmédia – hangsúlyozta a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának elnöke az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottságának tegnapi ülésén. Balogh László kiemelte: a színvonalasabb műsorok készítését segíti, ha a nemzetiségi önkormányzatok nívós programokat ajánlanak a szerkesztőknek. Hozzátette: a közszolgálati média nyitott arra, hogy már sugárzott nemzetiségi programjait átadja az érdeklődő helyi médiumoknak, és arra is van lehetőség, hogy anyaországi műsorok kerüljenek Magyarországon adásba.
Dobos Menyhért, a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatója az ülésen elmondta, hogy az M1 aktuális csatornává válása rengeteg lehetőséget nyit a nemzetiségi hírek előtt, hozzátéve, hogy az általános hírfolyamba integrálva, hangsúlyosan akarják megjeleníteni a nemzetiségekkel kapcsolatos témákat.