Csaknem kilencszázmillió forintot különített el még tavaly decemberben a kormány azért, hogy megteremtse Magyarországon a tüdőátültetés feltételeit. Jelenleg a magyar betegeket Bécsben operálják, igaz, a műtéteket már az osztrák fővárosban is döntően magyar orvosok végzik, leginkább magyar aneszteziológusok közreműködésével.
Az elmúlt hónapokban az Országos Onkológiai Intézet és a Semmelweis Egyetem kialakította azt a szakmai együttműködést, ami az operációk „hazatelepítéséhez” szükséges. Mint Kásler Miklós professzor, az Onkológiai Intézet főigazgatója lapunknak elmondta: az intézet szakemberei teljes mértékben felkészültek már az év elejére, az intenzív terápiás orvosok több tüdőtranszplantációs centrumban tájékozódtak. Emellett létrehozták a posztoperatív őrzőt, a közbeszerzési eljárás eredményét ezekben a napokban hirdetik ki, a hiányzó műszerek pedig előreláthatóan október közepéig megérkeznek az intézetbe.
A szaktárca tájékoztatása szerint az év közepén egy jogszabály-módosítással a tüdőátültetés finanszírozása elől is elhárultak az akadályok, beavatkozásonként 20 millió forintot fizet a biztosító. A tüdőátültetéseket, mint korábban elmondták, az Országos Onkológiai Intézet 2012-ben 6 milliárd forintért felépített, világszínvonalú műtéti tömbjében fogják elvégezni. A kilencszázmilliós kormányzati támogatás a speciális kiegészítő műszerek, konkrétan műtüdők beszerzését szolgálta, amelyekre nem csak a műtét alatt, de sokszor előtte és utána is szükség lehet. Sőt, ilyen műtüdők segítették azoknak a kismamáknak a gyógyulását is, akik néhány évvel ezelőtt H1N1 vírus miatt kaptak súlyos tüdőgyulladást.
Kásler professzor közlése szerint minimális csúszással, de szerencsésen alakulnak a tüdőtranszplantáció feltételei, így az első magyarországi beavatkozásra minden valószínűség szerint még ebben az évben sor kerül. Az évente elvégezhető beavatkozások száma elérheti a negyvenet is, de a tényleges műtéti szám a donoroktól és is függ.
Az Országos Vérellátó Szolgálat Szervkoordinációs Irodája 2014-ben 59 tüdő, 58 szív-, 75 máj- és 342 vese-, (ebből 14 kombinált vese- és hasnyálmirigy-) transzplantáció megvalósulását segítette. Idén szeptember 24-ig összesen 348-an kaptak új szervet. Az Európa Tanács legfrissebb kiadványa szerint az EU-ban 2014-ben összesen csaknem 32 ezer transzplantációt végeztek el. Ahogyan hazánkban, úgy másutt is vesét kaptak a legtöbben, csaknem húszezren. Új májat 7390, szívet 2146, tüdőt 1822, hasnyálmirigyet 818 páciens kapott, és 44 esetben még vékonybél-átültetést is végeztek.
Hazánk 2013-ban lett teljes jogú tagja az Eurotransplant nevű nemzetközi szervcsereszervezetnek, amelynek keretében hét országból, Ausztriából, a Benelux államokból, Horvátországból, Németországból és Szlovéniából is kaphatnak szerveket a magyar betegek, illetve ezeknek az országoknak mi is adunk donorszervet, ha azzal itthon aktuálisan senkin nem tudnak segíteni.
A szervátültetés a máj, a szív és a tüdő végstádiumú betegségeiben az egyetlen elérhető terápia, a végstádiumú veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében pedig a leginkább költséghatékony eljárás az összes elérhető alternatíva közül. Hazánkban megközelítőleg 1500 beteg vár valamilyen szervre, a legtöbben, majdnem 1200-an vesére. Tüdőtranszplantációra jelenleg tizenhatan várnak.