A romániai újgazdagok jelentős része a fakitermelés révén tett szert vagyonára – állítja Rodics Katalin, a Greenpeace agrárkampányosa, aki szerint a kontinens egyik legnagyobb kiterjedésű háborítatlan őserdeje – Oroszországon kívül – Erdélyben, a Kárpátokban található. Itt keres élelmet Európa legnagyobb medvepopulációja, de élnek errefelé hiúzok és farkasok is. Ezt akarják oltalmazni, mielőtt valaki szemet vetne az itteni értékes fákra.
Jogos az aggodalom, hiszen egy 2000–2005 közötti felmérés szerint 220 ezer hektárnyi őserdő volt Romániában, ám becslések szerint ennek kiterjedése a felére csökkent az utóbbi évtizedben.
A további pusztítás megelőzése érdekében a szervezet erdőmentő állomást nyitott a Fogarasi-havasokban. A bázisra tizenegy országból – így hazánkból is – érkeztek önkéntesek, hogy megkezdjék az ősbükkös fáinak leltározását. Az érintett területen nagy kiterjedésű, ősi állapotban megmaradt bükkösök találhatók, amelyek rohamos gyorsasággal fogyatkoznak.
Az Argyas folyó mellett fekvő területen minden egyes fát és facsonkot, fészket nyilvántartásba vesznek. Erre azért van szükség, mert idén júliusban új erdőtörvényt fogadtak el Romániában, amely arra hivatott, hogy megőrizze az utolsó őserdőket és természetes állapotú öreg erdőket az országban. Jogszabályban rögzítették, hogyan kell azonosítani azokat az erdőket, amelyek bekerülhetnek az Őserdők és öreg erdők nemzeti katalógusába. Ez a katalógus azonban még üres, és elkészültének egyik feltétele a fakataszterek megléte. A katalógusba felvett erdőknek állandó, szigorú védelmet biztosítanak. A Greenpeace a felméréssel azt igazolná, hogy az Argyas folyó környéki erdők megfelelnek a hivatalos kritériumoknak.

Sűrű, félhomályos rengeteg
– Az őserdők őshonos fafajokból álló, természetes állapotú, nagy kiterjedésű erdők, ahol az ökológiai folyamatokat nem zavarta meg jelentős mértékben semmilyen emberi tevékenység – tájékoztat Rodics Katalin. Az ilyen erdőben különböző korú és fajú fák élnek, és önfenntartóan, természetes úton szaporodnak. A kidőlt fákat nem takarítják el, az aljnövényzetet nem irtják. A kidőlt fák helyén előbb-utóbb új csemeték nőnek. Magyarországon egyetlen ilyen önfenntartó őserdő található: a Bükkben lévő, 40-50 hektár kiterjedésű ősbükkös 1850 óta érintetlen. A tengerszint felett 800-900 méter magasságban növő, 180-200 éves, 45-50 méter magas bükkóriások életét senki sem zavarja.
A Fogarasi-hegységben dolgozó önkéntesek két hét alatt több mint 2500 fát térképeztek fel, a holt fákat is beleértve. Meghatározzák a fafajokat, megmérik a fák átmérőjét, felveszik a GPS-koordinátákat, megnézik, van-e a fán madárfészek vagy valamilyen más állatfaj élőhelye. Az uralkodó faj a bükk, de van jegenyefenyő, hegyi szil és lucfenyő is. Az eddig talált legnagyobb fa egy fenyőfa volt, aminek az átmérője 95 centiméter. A magassági rekorder szintén egy fenyő, ami egészen pontosan 42,2 méter hosszú. Rodics Katalin szerint egy-egy ilyen fakolosszus sokkal több oxigént termel és sokkal több szén-dioxidot nyel el, mint egy néhány éves példány – azaz az őserdőknek nagyon fontos szerepük lenne a klímaváltozás csillapításában.
– Ökológiai szempontból nagyon jó állapotú bükkösöket, egyes részeken bükk-jegenyefenyő erdőket találtunk, vegyes koreloszlású fákkal és holt fákkal, mindenütt nagyon vastag, tömörödött avarréteggel. Ránézésre ezek az erdők sűrű, félhomályos rengetegek, több tíz méter magas, egyenes fatörzsekkel, amelyeknek csak a tetején látható lombkorona. A bükkösökre jellemző, hogy a lombkorona erősen záródik, így alatta viszonylag sötét van, itt-ott beszűrődő napfénnyel. Cserjeszint ezekben az erdőkben alig van.
Vadakat ritkán látni, részben azért, mert már messziről észlelik az embert és elkerülik a találkozást, részben pedig azért, mert rejtekhely akad bőven – számolt be lapunknak élményeiről a magyar önkéntes, Korom Eszter. A felmérés eredményét elküldik a román szakminisztériumnak, hogy a feltérképezett erdő bekerülhessen az őserdők és öreg erdők katalógusába, s így a továbbiakban állandó és szigorú védelmet kapjon. Fontos a védelem, mert Rodics Katalin szerint sokkoló, hogy mennyi erdőt vágtak tarra az utóbbi negyedszázadban a szomszédos országban.