– Bár Magyarországon is előfordul néhány szökés évente, messze elmaradunk az európai átlagtól: amíg Franciaországban nemrégiben helikopterrel szöktettek meg egy rabot, nálunk még csak hasonló sem fordult elő soha – fogalmazott lapunk kérdésére Bogotyán Róbert, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága biztonsági szolgálatának vezetője.
Az ezredes hangsúlyozta: az Európa Tanács által kiadott, úgynevezett SPACE-jelentés tanúsága szerint a magyar börtönök Európa legbiztonságosabb intézetei közé tartoznak.
– Hazánkban az elmúlt öt évben csak tizenhárom rab szökött meg, ami csekély szám az átlagosan tizennyolcezres fogvatartotti létszámhoz viszonyítva, de a nemzetközi mezőnyben is jól állunk: amíg nálunk mindössze két fogolyszökés történt az unió által vizsgált 2014-es évben – ráadásul ezek a börtönön kívüli helyszínen történtek, és a fogvatartottakat rövid időn belül elfogták –, addig Finnországban és Németországban ez a szám közel háromszáz volt – hangsúlyozta a biztonsági szolgálat vezetője.
Az ezredes kiemelte: világszerte jelentős az érdeklődés az önellátási és a foglalkoztatási programjaink iránt. – A kormány támogatásával sikerült több területen önfenntartóvá tennünk intézeteinket, valamint maximálisra emelni a fogvatartotti foglalkoztatás arányát, az oktatási stratégiánknak köszönhetően pedig egyre több fogvatartott szerez valamilyen végzettséget.
Az adatokból kiderül az is, a prevenciós programoknak hála elenyésző az öngyilkosságok száma: míg nálunk hat fogvatartott vetett véget önkezével az életének, addig a francia börtönökben 77, Németországban hatvan, míg az Egyesült Királyságban közel kilencven fogvatartott lett öngyilkos a vizsgált 2014-es évben.
Amíg a nyugat-európai társadalmakban komoly problémát és napi szakmai kihívást jelent a börtönön belüli radikalizáció, addig nálunk ez a jelenség nem fenyeget. A közel tizennyolcezer fogvatartott közül mindössze nyolcszáz idegen állampolgárt tartunk számon, akiknek hatvan százaléka a szomszédos országokból érkezett.
– A fogvatartottaknak csak egy kis töredéke származik olyan országból, ahol a radikalizáció elterjedt, ennek ellenére a megelőzés érdekében részt veszünk a kérdéssel foglalkozó nemzetközi konferenciákon, valamint együttműködünk a Terrorelhárítási Központtal – hangsúlyozta Bogotyán Róbert.