A földrajz, a geopolitika lehetőség és egyben fogság is. Gúzsbakötés, amivel meg kell tanulni táncolni a tűz körül, úgy, hogy bele ne essünk. De ha nem figyelünk, valaki, valakik belelökhetnek tánc közben, vagy legalábbis megpróbálhatják. Kik és miért akarják káoszba lökni Recep Tayyip Erdogant és országát; Törökországot?
Törökország a Közel-Kelet geopolitikai kulcsa. Európának nagyon fontos, hogy egységes, mind gazdaságilag, mind politikailag stabil államok vegyék körbe a Földközi-medencében. Nagyon könnyű államokat a káoszba lökni jelszavak és nyugati eszmék és mondatok mögé rejtőzve. Egy biztos, Törökország erős, katonailag is erős fedő a fortyogó Közel-Kelet felett. Nyolcvankétmillió lakosával, a második legnagyobb NATO-hadsereggel és jelentős gazdasági potenciállal bír. Elzárja az Európa felé haladó közel négymillió gazdasági bevándorlót.
A negyven százalékot eső török líra sorsa nem véletlen, valakik arra játszanak, hogy tönkretegyék Erdogan rendszerét, és vele a török gazdaságot. De kockázatos játékot játszanak, néha úgy módosítanak a játékszabályokon, hogy még ők sem tudják megjósolni, hogy mennyi dominó fog eldőlni. A török gazdaság ezer szállal kötődik Európához és Oroszországhoz. Már így is óriási nyomás nehezedik a Földközi-tenger medencéjére.
Láthatóan a szétvert államok helyett nem alakultak ki új stabil formák, amelyek alaktalan masszákká lettek, nem lehet tudni, mi forr és milyen új gyúlékony anyag fog kifejlődni (láttunk már negatív példát: az Iszlám Államot Rakkában és Moszulban). Látjuk, mi lett Líbiából, legalább négy államalakulat (Tripoliban, Bengáziban, Tobrukban, Murzukban). A geopolitikai fekete lyuk azt jelenti, hogy nem lehet megjósolni a következő eseménysort, szó szerint bármi lehet.
Fontos eldönteni az Egyesült Államoknak is, hogy köztársaságként vagy inkább birodalomként viselkedik. Ha birodalomként ténykedik, akkor klienskirályságokat tud létrehozni, amelyek talán életképesebb formációkat eredményezhetnek. Ha köztársaságként, akkor életképtelen demokráciákat hoz létre, amelyek nem gyökereznek meg a sivatagban, hiába locsolják dollármilliókkal.
Látjuk, mi történt Irakkal, Szíriával, kicsit távolabb Afganisztánnal. Egyiptom hajszálon függ. Szaúd-Arábia politikailag, katonailag aktív Jemenben, Bahreinben, Katarban egyaránt. Az új vezetésű ország akkor is lehet aktív, ha instabilnak érzi uralmát magán az államon belül, a saját önbecsülését így állítva helyre. Ezt láthatjuk Szaúd-Arábia esetében is. Törökország gazdaságát, politikai státusát instabillá tenni tehát kockázatos.
És nemcsak a török állampolgárok miatt, hanem Európa miatt is, hiszen a balkáni útvonal akkor a Boszporuszon és a Dardanellákon szabaddá válik, és nemcsak négymillió ember kel útra, akik most táborokban élnek Anatóliában, hanem sokkal többen, és ez már vörös vonal, veszélyzóna egész Európának. Vigyázó szemeiteket Törökországra vessétek!
A szerző egyetemi docens