Az Egyesült Arab Emírségek és Magyarország régóta ápol szoros baráti kapcsolatokat és képvisel közös érdekeket. Amióta 1990-ben felvettük a diplomáciai kapcsolatokat, az országaink közötti kötelékek fokozatosan erősödtek, az Egyesült Arab Emírségek pedig kész tovább erősíteni ezeket a kötelékeket, hogy mélyebb gazdasági és kereskedelmi együttműködés alakuljon ki közöttünk.
2015 szeptemberében országaink fontos lépést tettek, amikor Szultán bin Szajed al-Manszúri gazdasági miniszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megállapodást írt alá a gazdasági és technológiai együttműködés fejlesztéséről. Nem sokkal ezután, 2016 márciusában megtartottuk a Magyarország–Egyesült Arab Emírségek Gazdasági Vegyes Bizottság első ülését, ezáltal új fejezetet nyitottunk meg kétoldalú kapcsolatainkban.
A bizottsági ülés során az Egyesült Arab Emírségek és Magyarország számos egyetértési nyilatkozatot írt alá a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági együttműködés megerősítésére vonatkozóan és azért, hogy ösztönözzük a két ország kis- és középvállalkozásainak kapcsolatfelvételét. Ezt a célt szolgálja az is, hogy a magyar Eximbank 406 millió dolláros hitelkeretet biztosít az emírségekbeli és magyar cégeknek az együttműködésre.
A nagy és növekvő piacok kapuiként mind országom, mind Magyarország jelentős kereskedelmi és befektetési lehetőségeket nyújt. Magyarország ideális belépési pont Közép- és Kelet-Európába, miközben Oroszországgal és a Balti-tengerrel is összeköttetést biztosít. Az Egyesült Arab Emírségek fontos regionális és nemzetközi csomópont, amely több mint kétmilliárd afrikai, ázsiai és közel-keleti fogyasztóhoz nyújt elérési lehetőséget. Az országaink közötti kapcsolódást összesen heti tíz közvetlen járattal az Emirates és a Wizz Air légitársaság is segíti, hozzájárulva a személyes, turisztikai és üzleti kapcsolatok erősítéséhez.
Hazám és Magyarország is erősen érdekelt a kétoldalú kereskedés és a befektetések ösztönzésében, de az energiaipari, a mezőgazdasági, az oktatási, a technológiai, a turisztikai, illetve a kiskereskedelmi és pénzügyi szolgáltatások terén való együttműködés is nagy lehetőségeket rejt magában. Az emírségekbeli vállalatok felismerik azokat a jelentős befektetési lehetőségeket, amelyeket Magyarország kínál, és országom három nagyobb vállalatának is vannak már beruházásai Magyarországon.
A Taghleef Industries kétszáz embert foglalkoztat Magyarországon, az Emirates háromszáz munkahelyet hozott létre 2014-ben, amikor ügyfélszolgálati központot létesített, az emírségek legnagyobb magyarországi befektetője, az Al Habtoor Group pedig két luxusszállodának a tulajdonosa Budapesten.
Mivel az Egyesült Arab Emírségek egy négyreaktoros atomerőművet épít, a nukleáris energia is előtérbe került kétoldalú kapcsolatainkban. Nemrég arról állapodtunk meg, hogy Magyarország szakértelmével segítséget nyújt az emírségekbeli atommérnökök kiképzésében. A két ország abban is érdekelt, hogy regionális stabilitást alakítsunk ki és tartsunk fenn, hiszen kis országokként a térségbeli instabilitásnak különösen nagy hatása lehet nemzeteinkre. Üdvözlöm Magyarország konstruktív hozzájárulását a térségbeli válságok megoldása terén, és továbbra is együtt kívánunk működni Magyarországgal az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció tagjaként.
Nyilvánvaló, hogy rengeteg további lehetőség adódhat az együttműködés erősítésére. Budapesti látogatásom alkalmával tudatosítani szeretném, hogy az Egyesült Arab Emírségek készen áll arra, hogy kihasználjuk a mindkettőnk számára hasznos gazdasági lehetőségeket. Bízom benne, hogy baráti kapcsolatunk tovább fejlődik, és még jobban ösztönözzük kereskedelmi és beruházási kapcsolataink fejlesztését.
A szerző az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere