Galambos Ramóna a 2013-as budapesti birkózó-világbajnokságon 17 évesen még önkéntesként törölgette a szőnyeget, hétfőn viszont sajnos vele törölték fel, és ekkor erős kétségeink lehettek afelől, hogy a válogatottunk az idei vb-n javít a katasztrofális kezdésen. Az első két nap után kilenc vereség mellett mindössze egyetlen győzelmet jegyezhettünk fel a Papp László Sportarénában, majd újabb három vesztes meccs következett, és utána a szabadfogás 97 kg-os súlycsoportjában az ukránoktól magyar színekbe csábított Olejnik Pavlo úgy nyert, hogy argentin ellenfele nem jelent meg a szólításra. Ezt azért nagy hazai diadalként nem ünnepeltük meg…
Nem sokkal később pedig a női 55 kg-ban jött a már említett Galambos, aki az elmúlt öt évben az önkéntes kislányból felnőtt Eb-bronzérmes lett, és a szakvezetés most is a dobogóra várta. Ám pechjére elsőre kifogott egy igen erős amerikait, aki hajszál híján bejutott a döntőbe. Ezen a hajszálon múlt, hogy Galambos nem folytathatta a vigaszágon.
Hozzá képest Olejnik 29 évesen már rutinos öreg róka, ukrán színekben 2013-ban Európa-bajnok volt, és két vb-bronzot is begyűjtött, mielőtt hozzánk igazolt. Hétfőn neki kezdetben nagyon jól alakultak a dolgai. Nem kellett selejteznie, a 16 között kezdett, az argentint bizonyára akkor is megverte volna, ha előkerül, de erőt gyűjthetett, és utána 10-0-ra, technikai tussal nyert a kanadai Steen ellen, aki előzőleg kiejtette a jelenlegi ukrán válogatott Mcselidzét. Az elődöntőben aztán a létező legnehezebb feladat várt rá, a regnáló olimpiai és világbajnok amerikai Snyder.
Mondhatjuk, hogy versenyzőnk ebből a mérkőzésből is kihozta a legtöbbet, a címvédő a hat perc alatt csupán egyetlen kétpontos levitelre volt képes ellene, arra is csak a szünet után. Úgy nyert 3-0-ra, hogy Olejnik még az első menetben a passzivitás miatt rá kirótt félperces „büntetőidőben” nem tudott akciót csinálni, és így az amerikainak elkönyveltek egy pontot.
„Edzőtáborokból jól ismerjük egymást, és hiába ő az olimpiai bajnok, nyerni akartam. Ám nagyon zártan birkózott, nem tudtam elérni a lábát, ő pedig egyszer meglepett. Nem arra a lábamra támadott, amelyikre vártam… Megérdemelten győzött, a bronzérmet azonban szeretném megszerezni” – nyilatkozta a fogásnem hazai megmentője – oroszul. Csak éppen tegnap a kubai születésű, olasz színekben induló Conyedo Ruano is nagyon akarta a bronzot, és kicsivel jobban.
A 2-2-re végződött meccsen az döntött a javára, hogy ő szerezte az utolsó pontot, kituszkolta, kiléptette a szőnyegről versenyzőnket. Nagyjából tíz centin múlt, hogy sikerrel járt, így lett harmadik, Olejnik pedig az ötödik helyen végzett. „Nagyon rossz érzés veszíteni… S most azzal sem tudok foglalkozni, hogy a válogatottból én végeztem legelőrébb” – bökte ki.
A nőknél a tegnapi négy indulónk közül Sleisz Gabriella (65 kg), Wilson Vanessza (68 kg) és Szmolka Nikoletta (72 kg) is kikapott az első meccsén, az Eb-ezüstérmes Németh Zsanett (76 kg) viszont nagy hajrával 8-6-ra legyőzte azt a fehérorosz Marzaljukot, aki tavaly csak egy ponttal veszítette el a vb-döntőt. A 24 éves újpesti amazon azt is jól tűrte, hogy ellenfele a nagy tusakodás közben megharapta… Németh ezután a mongol Gelegjamts ellen is nyert 4-0-ra, ezzel az elődöntőbe jutott, ahol az aktuális világ- és Európa-bajnok török Adarnak is nekiugrott, az első pontot ő szerezte.
A súlycsoport klasszisa az első menet vége felé válldobással földre vitte és mögé került, ám a nagy baj az volt, hogy versenyzőnknek maga alá fordult a térde. Ezzel sajnos a mérkőzés érdemi része véget is ért, Németh fájdalmas arccal, majdhogynem fél lábbal folytatta, Adar pedig sportszerűen visszavett a tempóból, így nyert 9-1-re. „Szerintem szalagszakadásom van, de az meg sem fordult a fejemben, hogy itthon feladjam” – mondta Németh. Később kiderült, hogy részleges keresztszalag-szakadást szenvedett. Nem is kisebb, nagy csoda kellene ahhoz, hogy ma a bronzmeccsen szőnyegre léphessen.