A – mondjuk így – tapasztalt hokibarátok máig párás tekintettel gondolnak vissza az 1983-as C csoportos vb-re, a magyar jégkorong „középkorának” utolsó nagy dobására, amikor a Kína elleni emlékezetes meccsen sikerült kivívni a feljutást. Az élmény örök, így nem is szabad azzal foglalkozni, volt-e értelme; arra utalva, hogy két év múlva nyeretlenül visszazuhantunk a harmadik vonalba. Nehéz, már-már kilátástalan időszak következett – benne egy újabb, kudarcos budapesti vb-vel 1990-ben –, aminek a hazai rendezésű C csoportos torna vetett véget 1998-ban.
Az Ocskay, Palkovics, Ladányi, Szuper Levente fémjelezte korszak nyitányaként a magyar csapat ismét feljebb lépett, s bár a következő évben kiesett, de az már csak átmeneti megingás volt, a mieink megvetették a lábukat az átszervezés következtében 2001-ben divízió I-re keresztelt másodosztályban.

Galló Vilmos (fehérben) váratlan megoldásaival szórakoztathatja a közönséget
Fotós: Mirkó István
A hokiőrület annyira elhatalmasodott hazánkban, hogy a következő négy évben háromszor is (2002, 2003, 2005) Magyarország volt a házigazda – először Dunaújvárosban és Székesfehérvárott, majd Budapesten, aztán Debrecenben.
A történelmi feljutást egyik alkalommal sem, hanem tíz éve, 2008-ban vívta ki a válogatott. 2011-ben és 2013-ban már kimondottan azzal a céllal rendeztük a vb-t, hogy ismét felkerüljünk az elitbe, mindhiába. Ez legközelebb – és hát legutóbb – 2015-ben Krakkóban adatott meg.
Itt az újabb lehetőség. Nem mondanánk igazat, ha azt állítanánk, hogy az eddigi legnagyobb. A tavalyi vb is azt mutatta, nagyon kiegyenlítődött a mezőny, Kijevben a magyar válogatott csak ötödik lett. Idén ennél mindenképpen többre számítunk. Minimum arra, hogy a bennmaradás miatt véletlenül se kelljen aggódni, s a feljutás reménye minél tovább éljen.
Az elitből tavaly kiesett Szlovénia tűnik favoritnak, vasárnapi első ellenfelünk, Kazahsztán kiszámíthatatlan. Öt éve például hokitörténelmünk egyik bravúrjaként legyőztük, de az orosz központú ligában, a KHL-ben szereplő hokisokra épülő kazah csapat papíron nagyobb játékerőt képvisel a magyarnál. Az olaszokkal és a lengyelekkel nagyjából egy szinten állunk, egyedül a britek ellen leszünk mi a favoritok.
Öt szoros meccsre készülhetünk lelkileg, körbeverés esetén akár három győzelem is elég lehet a szintén feljutást érő második helyhez, négy siker pedig garancia lenne a feljutásra. A vasárnapi rajt után már pontosabban kalkulálhatunk.
A magyarok vb-programja
1. forduló, április 22., vasárnap: Magyarország–Kazahsztán 16.00;
2. forduló, április 23., hétfő: Magyarország–Olaszország 19.30;
3. forduló, április 25., szerda: Magyarország–Szlovénia 19.30;
4. forduló, április 26., csütörtök: Magyarország–Lengyelország 19.00;
5. forduló, április 28., szombat: Magyarország–Nagy-Britannia 19.30.
A magyar válogatott mérkőzéseit a Sport 1 élőben közvetíti.
A magyar keret.
Kapusok: Duschek Dávid, Rajna Miklós, Vay Ádám; hátvédek: Garát Zsombor, Gőz Balázs, Pozsgai Tamás, Stipsicz Bence, Szirányi Bence, Varga Arnold, Kevin Wehrs; csatárok: Benk András, Bodó Christopher, Erdély Csanád, Galló Vilmos, Hári János, Kóger Dániel, Magosi Bálint, Nagy Gergő, Nagy Krisztián, Andrew Sarauer, Sebők Balázs, Sofron István, Vas János.