„Amióta 2006-ban, Santo Domingóban megválasztottak az AIBA elnökének, öles lépéseket tettünk sportágunk eladhatóságának javítása érdekében. 2010-ben beindítottunk a WSB-t, szövetségünk félprofi csapatbajnokságát, majd két éve APB néven útjára bocsátottuk egyéni profiligánkat. Ha ma támogatják elképzelésünket, valamennyien bekerülünk a történelembe.” Vu Csing-kuo, a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség tajvani elnöke ezekkel a patetikus szavakkal nyitotta meg tegnap délelőtt a Genfi-tóra néző lausanne-i Hotel Savoy báltermében az AIBA rendkívüli közgyűlését. A tét a hivatásos bokszolók beengedése volt az olimpiai programba, sürgősen, már az augusztusi riói játékokon!
A sportvezető hangsúlyozta, hogy a 28 olimpiai sportág közül 27 bebocsátotta a profikat, sokáig már az ökölvívás sem dacolhat az idők szavával, versenyhátrányba kerül, ha maradi taktikát folytat. Ökölvívás csak egy van, s folytatni kell az egységesítést, amelynek legfőbb állomásai a fejvédő sutba dobása és a tízpontos profi pontozás átvétele volt. Az elnök szavai termékeny talajra hullottak: a 140 tagország közül 88 küldte el képviselőjét Lausanne-ba, közülük 84-en támogatták a profik olimpiai szereplésének engedélyezését, csupán négyen tartózkodtak. Csötönyi Sándor, a MÖSZ elnöke is igennel szavazott, sőt a voksolást megelőzően hangsúlyozta: sokak több évtizedes álma válhat valóra e történelmi lépéssel.
Rióra 26 hely nyílik meg a profik előtt a lehetséges 250-ből, amelyekért a július 3–8. között a venezuelai Vargasban esedékes selejtezőn mérkőznek meg – nemcsak az „igazi” hivatásosak, hanem a két félprofi liga, a WSB és az APB versenyzői is, gyakorlatilag utóbbiak májusra tervezett kvalifikációs tornáját tolták el időben és térben, illetve bővítették ki a résztvevők körét. Hogy Magyarország kiket indít, az függ attól is, a hazai istállók – elsősorban Rácz Félix vállalkozása – kiket engednek el, és milyen feltételek mellett. Amúgy Szellő Imre, Bedák Zsolt és Harcsa Norbert személyében lennének esélyes profi pályázóink, Bacskai Balázs pedig a WSB felől próbálkozhat, ha az „igazi” amatőrök júniusi bakui világselejtezőjén nem ér révbe.
Egyelőre a mieink közül Harcsa Zoltán helye biztos Rióban a 75 kilósok között, s friss lausanne-i fejlemény, hogy van rá esély, Juhász Roland személyében magyar bíró is dolgozhat az olimpián.
Kételyek
Valóban nagy ívű gondolat a boksz egyesítése, hiszen az 1904-es újkori premier óta csak az amatőrök szerepelhettek az olimpián. Arra, hogy a korábbi egészségügyi fenntartásokat miért nem hangoztatta a NOB a fejvédő levételénél, illetve miért hagyja, hogy menet közben alakítgassák az olimpiai kvalifikációs rendet, a válasz az lehet, hogy Vu úr, az AIBA elnöke az ötkarikás szervezet végrehajtó bizottsági tagja, s meggyőzte kollégáit. Egy hónappal a rajt előtt selejtezni szakmailag nehezen tolerálható, s az is valószínűtlen, hogy a korábban emlegetett hivatásos sztárok közül a visszavonult Manny Pacquiao és a venezuelai kvalifikáció alatt épp vb-címderbit vívó Volodimir Klicsko ott lesz a riói ringben. A profi világszövetségek részéről a WBC már jelezte, nem lesz partner az AIBA égisze alatt zajló sportágegyesítésben, s szankcionálja bunyósai esetleges ötkarikás próbálkozását. Talán szerencsésebb lett volna kiérlelni a koncepciót 2020-ra, Tokióra. (Deák Zs.)