Remek kezdés, 2-0, 4-2, félidőben még mindig 4-3, de ekkor már a lelátón sem csak egy helyről hallatszik: bár itt lenne vége, mert megint jön az az átkozott harmadik negyed. Nem is beszélve a negyedikről. Előbbit 3-1-re, utóbbit 4-2-re, a találkozót pedig 10-7-re nyerték a hollandok. Az augusztus végén kinevezett szövetségi kapitány, Bíró Attila pedig igyekezett jó képet vágni a történtekhez, hisz hozott anyagból dolgozik, ezért így értékelt: „A harmadik negyed azért volt kulcskérdés, mert addig vezettünk. Összesen három gólt kaptunk az első két negyedben, nagyon jól működött a védekezésünk. Felőröltek minket a hollandok, a gyilkos zónájukkal elsősorban, illetve amikor ki tudtuk alakítani a ziccereket, akkor kihagytuk azokat. Ez is a folyamatos fizikai terhelésnek köszönhető, addig-addig gyilkoltak bennünket, amíg mi elbizonytalanodtunk. Egy meccs persze nem két negyedből áll, el kell tüntetni azokat a 4-5 perceket, amikor nem tudunk gólt lőni, de nem megy a védekezés sem. Mennie kell.”
Mert ha nem, úgy járunk, mint a közelmúltban szinte mindig. A 2013-as barcelonai vb elődöntőjében például, amikor 12-9-es magyar előnyről fordítottak 4-0-lal 13-12-re a házigazda spanyolok. Ugyancsak velük és ugyancsak elődöntőben a tavalyi Eb-n hazai vizeken 5-4-es vezetésünknél csapott be a 0-4, a harmadik periódus elején el is úszott a hajó. Az idei kazanyi vb első csoportfordulójában Kína maga sem hitte, hogy két iszonyatos ejtéssel, 3-1-es hajrával hozza vissza a már győztesnek hitt magyarok elleni partit, majd a mieink az oroszoktól ugrottak meg 10-7-re, de 1-6-tal zártak, és 13-11-re megint kikaptak. Csak az elmúlt két és fél évben odalett egy-egy vb- és Eb-finálé, valamint Kazanyban a komplett világbajnokság. Ez utóbbinak, a 9. helynek volt a következménye a Merész András, Bíró Attila váltás, de az új seprű is csupán két negyeden át sepert jól az olaszok elleni október végi Világliga-bemutatkozáson: az első félidő 8-4 volt ide, a második 9-5 oda.
Mindez persze a legkevésbé kapitányi felelősség, hisz erőnlétet elsősorban a klubokban lehet és kell szerezni. Vagy ha ott valamiért nem, és az ember leánya olimpiára vágyik, akár egyéni túlórázással is. Hogy egyszer ne az ellenfelek őröljék fel a mieinket. Mert nagyon úgy néz ki, hogy a januári belgrádi Eb és a jövő tavaszi olimpiai világselejtező mérkőzései is négy negyeden át tartanak majd. Reméljük, a magyar válogatott számára is.