Nem csupán folyosói pletykát nagyítunk fel, a NOB végrehajtó testülete munkacsoportot hozott létre abból a célból, hogy javaslatokat dolgozzon ki az olimpiák odaítélésének módozatára. S a négy alelnökből álló testület nem elméleti fejtegetésre kapott megbízást, hanem arra, miként lehetne megoldani, hogy a 2024-es és 2028-as játékok helyszínét egyszerre jelöljék ki.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség néhány éve már rászánta magát hasonló döntésre, amikor 2010-ben egyszerre értékesítette a 2018-as és a 2022-es világbajnokságot, előbbit Oroszországnak, utóbbit Katarnak ítélve. E döntés mögött is gyakorlati megfontolás állt, s hasonló cipőben járt most a NOB is. Azzal a különbséggel, hogy nem az éhes klientúrát kell kielégíteni, hanem saját szorult helyzetén enyhíteni. Az Agenda 2020 reformprogram ugyan az olcsóbb játékok igényét fogalmazta meg, ami azonban a gyakorlatban egyelőre nem nagyon érvényesül.

Thomas Bach, a NOB elnöke támogatja a javaslatot
Boston, Hamburg és Róma után Budapest is visszalépett a 2024-es kandidálástól, s csak két metropolisz maradt versenyben, Párizs és Los Angeles. A tendencia ennél is aggasztóbb, jogos a félelem a NOB-ban: 2028-ra lesz-e egyáltalán jelentkező?
Éppen ezért tűnik logikusnak, hogy a 2024-es és a 2028-as játékok helyszínét egyszerre jelentsék be, még ha Thomas Bach, a NOB elnöke diplomatikusan úgy is fogalmaz, a cél az, hogy „megőrizzék a két kitűnő pályázatot”.
Játsszunk el egy kicsit a gondolattal: ha még Budapest is versenyben lenne, akkor máris a tizenegy év múlva esedékes olimpia rendezőjének érezhetné magát, hiszen Párizs és Los Angeles is azt hangoztatja, csakis a 2024-es pályázat foglalkoztatja. Jól felfogott érdekéből. Az együttes kijelölés ugyanis egyelőre csupán ötlet, s amelyik város már most beérné 2028-cal, az óhatatlanul leminősítené magát 2024-re. Ám ha a NOB elkötelezné magát a kettős döntés mellett, akkor mindkét város nyilván könnyebben hajlik majd a kompromisszumra.
E döntés előtt először a NOB-chartát kellene módosítani, amely kimondja, hogy az olimpia házigazdáját „rendkívüli esetektől eltekintve” a rendezés előtt hét évvel kell kijelölni. S még csak rendkívüli esetre sem kell feltétlenül hivatkozni. „Mindig van helye az értelmezésnek, a változásokhoz történő alkalmazkodásnak” – sietett leszögezni Thomas Bach, és sejtelmesen hozzátette: „Ha a mai világot nézzük, sok instabilitást, törékenységet, bizonytalanságot látunk, és egyúttal sok-sok változást. A két szilárd pályázattal kényelmes helyzetben vagyunk, a munkacsoport feladata, hogy a lehető legjobban kiaknázza ezt a pozitív helyzetet.”
Ebből kiindulva szinte tényként kezelhetjük, hogy szeptember 13-án, Limában a NOB közgyűlésén a 2024-es és a 2028-as olimpia is elkel.