Jelentős változás előtt áll az európai labdarúgás: jövőre indul az Európa- és világbajnoki selejtezőket kiegészítő Nemzetek Ligája (NL). Az alapgondolat jól ismert: a barátságos meccsek helyébe olyan rendszer lépjen, amelynek keretében tétmérkőzéseket játszanak a nemzeti válogatottak, hiszen négy csapat – az A, B, C és D liga nyertese – az NL-ből is kijuthat az Európa-bajnokságra. Az új versenysorozat kidolgozásában jelentős szerepet játszott a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) elnöke, Csányi Sándor (képünkön) ugyanis egyben az európai szövetség (UEFA) nemzeti csapatok versenybizottságának a vezetője. Csányi Sándor az MLSZ honlapjának nyilatkozott a munka hátteréről.
– Mindenki számára ismert az UEFA klubeseményeinek – a férfi és női BL, az EL és a szuperkupadöntő – évtizedek óta növekvő nemzetközi presztízse, hiszen ezekről a sorozatokról minden szakember és szurkoló szuperlatívuszokban beszél. A bizottságunk célja az volt, hogy az új versenyforma segítségével növeljük a válogatott csapatok versengésének jelentőségét, és így a korábbiaknál nagyobb legyen a valódi téttel bíró mérkőzések száma. Az új rendszernek köszönhetően a Nemzetek Ligájában gyakorlatilag nem lesz tét nélküli összecsapás, és minden évben – ezentúl tehát a páratlanokban is – győzteseket avathat az UEFA. Méghozzá nemcsak a legnagyobb országok között, hanem például a D ligában, a kisebb nemzetek csapatai között is – emelte ki Csányi Sándor.
A Nemzetek Ligája tehát egyrészt esélyt ad a kisebb nemzeteknek, másrészt üzleti sikerrel is kecsegtet, az UEFA égisze alatt ez a sorozat jobb marketinglehetőségekkel bír, mint egy-egy barátságos találkozó önmagában. Ily módon – bár ezt „természetesen” az UEFA állásfoglalása nem tartalmazhatja – egyfajta nemzeti reneszánszot is hozhat az európai labdarúgásban.
– A nemzetközi versenynaptár behatárolta a bizottság mozgásterét a munka során, ezzel együtt olyan megoldás született, amely tekintettel van a FIFA-játéknapokra, ugyanakkor nagyobb lehetőséghez juttatja a nemzeti válogatottakat. Biztos vagyok benne, hogy a Nemzetek Ligája lendületet ad a válogatottmérkőzéseknek, és a nagyhatalmak mellett olyan országokra is ráirányítja a figyelmet, amelyek eddig kiestek az érdeklődés középpontjából. Abban bízom, hogy a magyar válogatott is kihasználja a versenysorozat lehetőségeit, és ezzel is közelebb kerül céljai eléréséhez – tette hozzá ezzel egybecsengve a magyar labdarúgás első embere.
A 2018 őszén induló Nemzetek Ligájában Európa 55 országának válogatottja négy külön osztályban (A, B, C, D) méri majd össze tudását. Az A-ban a kontinens 12 legerősebb csapata kap helyet, a B-ben a 13–24. pozícióban található csapatok, míg a C (25–39.) és a D (40–55.) ligák ennél bővebb létszámmal indulnak. A négy csapat az Eb-kvalifikációt is kivívhatja. A magyar válogatott a B és a C liga határán egyensúlyozik, a Svájc, valamint a Feröer szigetek elleni két vb-selejtező eredményétől, az európai rangsorban azok után elfoglalt helyezéstől függ a besorolása.