„Itt mi vagy a mennybe jutunk (2006, 2009, 2017…), vagy a pokolba (2013 férfiváltó…)! A torinói lepel otthonában most a mennybe készülünk…” – jelentette ki Darázs István szakágvezető az Eb előtt, Nos, Piemont székhelyén 2006-ban a téli olimpián meglepetésre lett egy negyedik és egy ötödik helyünk, a 2009-es Eb-n pedig nyolc érmünk, közte egy arany, 2013-ban viszont az itteni kvalifikációs versenyen zárták ki utólag, napokkal később (!) teljesen igazságtalanul a férfi váltónkat. Ezen is múlt, hogy a már akkor is erős négyesfogatunk lemaradt az olimpiáról.
A szombati napunk jól kezdődött, a férfiak 1500 méteres számában mind a három indulónk, Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang és Knoch Viktor bejutott a hatos döntőbe, mi több, Knoch a hatszoros olimpiai bajnok orosz Viktor An megelőzésével ment tovább, kiejtve a short track legnagyobb alakját.
Aki An Hjun Szu néven 2006-ban még koreaiként nyert ugyanitt, a Palavela-csarnokban három olimpiai aranyat, Knoch pedig 16 évesen itt lett ötödik 1500 méteren.
Valljuk be, most nem úgy jött össze az 1500 méter, ahogy reméltük, de ehhez az is kellett, hogy a sportág egyik dúvadja, a holland Sjinkie Knegt két magyart is oldalba taszajtott. Sovány vigasz volt nekünk, hogy emiatt kizárták, végeredményben azt rögzíthettük, hogy Liu Shaoang ezüstérmes lett, Liu Shaolin a negyedik, Knoch az ötödik helyen zárt. A legrövidebb távon, 500-on a triónkból az ebben a számban vb-címvédő Liu Shaolin jutott be a négyes döntőbe, remekül rajtolt, de az élen haladva kicsúszott, így csak egy negyedik helyet könyvelhettünk el. Női 1500-on Jászapáti Petra hatodik helyével jelezte, hogy a női vonalon is ott vagyunk a kontinens élmezőnyében.
Ezt tegnap 1000 méteren Keszler Andrea még hangsúlyosabban tette, mert bejutott az ötös döntőbe (Jászapáti 6. lett), és ott kihasználva, hogy ketten elestek, ezüstérmet szerzett.

Az 1000 méter döntője után a győztes Liu Shaolin Sándor (balra) és az ezüstérmes Liu Shaoang is nagyon örült
S nem bánkódott amiatt, hogy az aranyról öt ezreddel maradt le. „Amikor előttem buktak, nekem is egy lábon kellett egyensúlyoznom, de megoldottam, és nagyon boldog vagyok, hogy a második helyen végeztem” – nyilatkozta.
Kisvártatva pedig aranyunk is lett és újabb ezüstünk is, mert a férfi 1000 méter fináléjában az első helyen Liu Shaolin, a másodikon pedig Liu Shaoang hasított át a célvonalon! Előzőleg aggódtunk, mert Knegt is ott volt a négyes döntőben, és megint tört-zúzott, hogy előrébb jusson, de most csak az orosz Jelisztratovot tudta felöklelni, a mienket egyszerűen képtelen volt utolérni. „Ez a győzelem csapatmunka eredménye, végig segítettük egymást Ádóval” – utalt az újdonsült Európa-bajnok Liu Shaolin arra, hogy öccsével tökéletesen megértették egymást.
A 3000 méteres szuperdöntőben, ahol az addigi eredmények alapján a legjobb nyolc versenyző indulhatott, Liu Shaolin a második helyen végzett Jelisztratov mögött (ezért nem jár érem), és az összetett Eb-címért folyó versenyben is ez lett a sorrend. Liu Shaoang 4., Knoch 7., a nőknél Keszler 7., Jászapáti 9. lett. A végére maradt a két váltóverseny döntője, és előbb női négyesfogatunk (Keszler, Jászapáti, Kónya Zsófia, Bácskai Sára Luca) az olaszok mögött alig három századdal lemaradva szerzett újabb ezüstöt, majd zárásként a világkupa-pontversenyben vezető férfiváltónk (Liu Shaolin, Liu Shaoang, Knoch, Burján Csaba) sajnos hibázott – Burján elesett –, így a negyedik helyen zárt.
Egy arannyal és öt ezüsttel a mennybe nem jutottunk, de ott vagyunk a kapuban, és mindenképpen bizakodhatunk, hogy a márciusi rotterdami világbajnokságon, jövőre pedig a pjongcsangi téli olimpián sikerül átlépnünk a küszöbön.