Versenyzőink remekül hajráztak Rio de Janeiróban. A Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Hajmási Éva trió ezüstérmet szerzett a kerekesszékes vívók tőrcsapatversenyében, Vereczkei Zsolt pedig bronzérmet nyert az S5-ös sérültségi kategória 50 méteres hátúszó számában. A legnagyobb hajrát azonban szó szerint Tóth Tamás vágta ki az S9-es kategória 100 méteres hátúszó számának döntőjében, mert 50 méternél csak ötödikként fordult, ám végül mindenkit maga mögé utasított.
„A korábbi versenyeimen mindig erősen kezdtem, és azok nem sikerültek úgy, ahogy szerettem volna. Most az volt a terv, hogy lassan kezdek, és a végén vagy belehalok, vagy fogom bírni a hajrát. Szerencsére az utóbbi történt. Közben fogalmam sem volt, hogy hányadik helyen haladok, de hetvennél éreztem, hogy jó vagyok, mert nem fájt semmim. Miután beérkeztem, azért háromszor is meg kellett néznem a táblát, hogy elhiggyem, én vagyok az első” – nyilatkozta az MTI helyszíni tudósítójának a Vasas Totó becenévre hallgató, 24 éves úszója, aki végtaghiánnyal született, a jobb kézfeje nem fejlődött ki. Tóth Tamás egyébként „főállásban” gyorsúszó, a londoni olimpián két ezüstöt szerzett gyorson (50 és 100 m), Rióban egy bronzot (100 m), ezért is nagy bravúr, hogy hátúszásban tudott győzni. Elmondása szerint 15-16 éves korában hátúszó volt, de aztán váltott a gyorsra, s bár háton is „el-elindulgatott” versenyeken, ezzel az úszásnemmel nem igazán foglalkozott. Gyanítjuk, most már mégis ez a kedvence!
Négy éve a londoni paralimpián két arannyal, hat ezüsttel és hat bronzzal zártunk, most egy arannyal, nyolc ezüsttel és kilenc bronzzal. Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke előzetesen tíz éremmel kalkulált, s azt mondta, szeretné, ha lenne köztük legalább egy arany is. Így elégedetten vonhatott mérleget: „Titkon reménykedtem abban, hogy a négy évvel ezelőtti, londoni éremszámot elérjük, és órási dolog, hogy túl is szárnyaltuk. Fontos volt az aranyérem is. A magyar társadalom és a magyar néplélek úgy van összerakva, hogy az aranyérem fontos, és valóban az, mert meghúzza az egész szereplést és annak a megítélését” – fogalmazott Szabó László, aki kiemelte: hat sportágban szereztünk érmet, ez is jobb teljesítmény, mint Londonban. A magyar sportolói csapat nagy része és a kísérők, vezetők ma indulnak haza, s holnap 17.50 órakor, Párizs érintésével érkeznek a Liszt Ferenc repülőtérre.
Parasportoló halt meg a kerékpárosversenyen
Szombaton a parakerékpárosok mezőnyversenyében a C4-es kategóriában szereplő iráni Bahman Golbarnezad bukott, és a 48 éves Ázsia-bajnok olyan súlyos fejsérüléseket szenvedett, hogy hiába szállították azonnal kórházba, sajnos már nem tudták megmenteni az életét.