Az MKSZ sajtótájékoztatóján a sportvezető történelminek nevezte a kontinenstornát, mert korábban még soha nem utazott úgy a magyar csapat egy téteseményre, hogy a szövetség ne határozott volna meg sikerorientált célkitűzést.
„Most nem fogalmaztunk meg sikercélokat, csak azt mondtuk, szeretnénk, ha legalább a középdöntőbe bejutna az együttes. Ez fontos a világbajnoki selejtező miatt, aminek a sorsolására szombaton kerül sor. A csapat kiemelt maradt, így a szövetség által kitűzött minimum célt elérte” – szögezte le Kocsis.
Az elnök magyar szemszögből azért is tartja történelminek az Európa-bajnokságot, mert ennyi sérülés még soha nem sújtotta a válogatottat.
Kim Rasmussen szövetségi kapitány keretéből Tomori Zsuzsanna, Szöllősi-Zácsik Szandra, Szamoránsky Piroska, Korsós Dorina és Kovacsics Anikó is egészségügyi okok miatt hiányzott, a rajt előtt Szucsánszki Zita is kidőlt, Svédországban pedig Janurik Kinga, majd Triscsuk Krisztina sérült meg.
A válogatott a csoportküzdelmek során Csehország és Dánia válogatottjától kikapott, Montenegrót legyőzte, majd a középdöntőben Románia és a címvédő Norvégia csapatával szemben alulmaradt, az olimpiai bajnok Oroszországgal pedig döntetlent játszott, így története legrosszabb helyezését elérve a 12. helyen zárt.
„A társaság a körülményekhez képest tisztesen helytállt, az elért eredmény a realitást tükrözte. A jövő évi világbajnokságon biztosan jobb eredményt tudnak majd elérni, ha nem sújtja a sors ilyen sok sérüléssel a keretet” – tette hozzá Kocsis Máté.
Az elnök úgy vélekedett, hogy a játékosoknak egyelőre kevés idejük volt tökéletesen összehangolódni az új edzővel, ennek ellenére jó volt a felek együttműködése a tornán, Rasmussen látja a hibákat, tudja, miken kell javítani.
„Kim Rasmussen kinevezésével jó döntést hoztunk, a bizalmunk töretlen felé. A megállapodásunk nem csak az Európa-bajnokságra szólt, hanem Tokióig érvényes, ezt az együttműködést ki fogjuk tölteni. Addig kell újjáépítenie a válogatottat, a 2020-as olimpiáig kell erős, ütőképes csapatot csinálnia” – magyarázta az MKSZ elnöke.
A sportvezető emlékeztetett rá, hogy „nagyon komoly generációs kiesés” sújtja a magyar női és férfi válogatottat egyaránt, ami a 22-26 év közötti kézilabdázók esetében mutatkozik meg.
„Kis túlzással korlátlanok a lehetőségeink, de a kiesett 10-15 éves ciklust megvenni és pótolni sem tudjuk” – mondta.
Pálinger Katalin, az MKSZ alelnöke kiemelte, hogy tanulságos volt a kontinenstorna, hiszen negatívumokból és pozitívumokból is akadt jó néhány, ezért a jövő szempontjából hasznos versenyen vannak túl.
„Mindvégig láttam, hogy az edző hisz a játékosokban, a játékosok pedig hisznek az edzőben. Ez a siker alapja, ez bizakodásra ad okot. Fegyelmezettségben sokat léptek előre a lányok, de továbbra is fejlődniük kell” – tette hozzá a korábbi kiváló kapus.
Kim Rasmussen szövetségi kapitány elmondta, hogy szakmailag csak néhány héttel később, a felvételek alapján fogja elemezni együttese produkcióját, de azt már most sem titkolta, hogy nagyon elégedett a játékosokkal, mert „mindent megtettek, mindent kiadtak magukból minden mérkőzésen, pedig a végére már kevesen maradtak, ezért nagyon fáradtak voltak”.
A dán szakvezető úgy fogalmazott, jobb csapatként tértek haza Svédországból, mert alaposabban megismerték egymást a játékosokkal, akik fontos tapasztalatokat szereztek, ami a jövő szempontjából roppant hasznos. Ő is hozzátette, hogy a hiányzók visszatérése után sokkal erősebb lesz a válogatott.
Görbicz Anita csapatkapitány a 12. hely ellenére szintén pozitívan értékelte a szereplést. Kiemelte, hogy az első és az utolsó meccsük között nagy különbséget látott, a játékosok egyénileg és csapatként is fejlődtek Rasmussen irányítása alatt.
„Tartalmas két hét volt, pozitív élményekkel és kudarcokkal. Folyamatosan érződött a javulás a csapat teljesítményén, valamit meg tudtunk mutatni abból a munkából, amit az edző kért tőlünk” – nyilatkozta.