A hét végén ennél csak jobb jöhet, legalábbis reméljük, mert párbajtőrözőinken a sor; s a férfiaknál a regnáló világbajnok Imre Géza a negyedik, az idén Eb-bronzérmes Boczkó Gábor a hetedik, a nőknél Szász Emese a harmadik a világranglistán. Így ők tegnap a berni, illetve a legnanói Világkupán egyéniben kiemeltként megúszták a selejtezőt, ma rögtön a 64-es főtáblákon kezdik meg a tusakodást. Természetesen üdvös lenne minél tovább jutniuk, hiszen a kvalifikáció április 4-i zárásakor a rangsor legelején levők kijutnak Rióba, ám a vasárnapi csapatversenynek még nagyobb a jelentősége, hiszen a csapatkvótával három egyéni indulói hely jár.
Az olimpiai kvalifikációs rangsorban – ami nem egyezik meg a világranglistával – a Magyar Olimpiai Bizottság kimutatása szerint a férfiak a kilencedik helyen állnak, a még kvótát érő olaszoktól tizenhárom ponttal lemaradva. A nőknél hasonló a helyzet, a mieink itt is a kilencedik helyről várják a folytatást, hátrányuk a még éppen kvótás olaszokkal szemben tizennégy pont. Ami nem ledolgozhatatlan, a Világkupákon az első nyolc 64, 52, 40, 36, 32, 30, 28 és 26 pontot kap. Az olimpián nyolc együttes vehet részt, a kvalifikációs rangsor első négy helyezettje, és még földrészenként (Európa, Ázsia, Amerika, Afrika) egy-egy; de ha az adott kontinens legjobbja nincs a tizenhatban, akkor neki mégsem jár kvóta, az övét az élmezőnyből a legjobb „kieső” kapja meg. Az is bonyolítja a helyzetet, hogy a végén az öt Világkupa-eredménye közül a leggyengébbet mindenki kiejtheti.
– A vb és az Eb pontszámai bent maradnak, még korábban a férfi párbajtőrben lement a párizsi verseny, Bern után jön Tallinn, és tavasszal még lesz két csapat-Világkupa – sorolja a programot Udvarhelyi Gábor szövetségi kapitány, aki szerint férfi- és női csapatunknak is reális esélye van a kvótaszerzésre. – A férfiaknál valamivel jobbak a kilátásaink, és ők két éve mégiscsak világbajnokok voltak. Most a moszkvai vb-n hatodikok lettünk úgy, hogy a négy közé jutásért egyetlen tussal maradtunk alul, miközben több riválisunk egy tussal nyert mérkőzéseket. Ezzel persze nem szabad foglalkoznunk. A Magyar Vívó Szövetségtől és a Magyar Olimpiai Bizottságtól is minden segítséget megkapunk a nyugodt felkészüléshez, és előre kell néznünk – teszi hozzá.
Tegyük ezt mi is: Bernben Boczkóék a világranglista hetedik helyezettjeként a negyeddöntőben a rangsorelsővel vagy a másodikkal, a „mumus” franciákkal vagy a koreaiakkal találkozhatnak; s a vb-n az elődöntőbe jutásért nagy előnyről éppen utóbbiaktól kaptak ki. Az ötödik helyért pedig a franciáktól simán. – Mondani sem kell, hogy mindkét gárda nagyon erős, de ha ki akarunk jutni az olimpiára, márpedig ki akarunk, akkor szükség van bravúrra, anélkül nem megy – szögezi le Udvarhelyi Gábor.
A csapatunk taktikájában a vb után annyi változás lesz, hogy Boczkó helyett a tavalyi egyéni Európa-bajnok Rédli András vívja majd az utolsó asszókat; és nagyobb hangsúly kerül arra, hogy minél előbb sikerüljön elhúzni a soros ellenféltől.
Női csapatunk a világranglistán csak a 11., így holnap már a nyolc közé jutásért is nehéz feladat vár rá az oroszok vagy a franciák ellen. No persze a férfiak sem vehetik félvállról a nyolcaddöntőt a csehek és a kazahok ellen sem. A vb-n a tizenhat között a csehek egy tussal kaptak ki az olaszoktól, a kazahok pedig a koreaiaktól. Bizony sajnálhatjuk, hogy azok a találkozók úgy alakultak, még inkább a koreaiak elleni vereségünket, de most már azért se visszafelé nézegessünk, mert a koreaiak éppen az orrunk előtt is lehetnek.