A múlt héten Budapesten járt, a magyar edzőknek tartott szakmai továbbképzést Toni Nadal, a 14-szeres Grand Slam-győztes Rafael Nadal edzője, egyben nagybátyja. A spanyol szaktekintély akadémiát működtet Mallorcán, ahová korábban meghívta az idei Australian Open junior győztesét, Piros Zsombort.
„A magyar fiú nagyon ügyes, tehetséges, ez nem is vitás. Nyilván benne látják a jövőt, amit valahol meg is értek. De tudniuk kell, a junior bajnokok 20-30 százalékából lesz felnőttkorban klasszis. Ne tegyenek fölösleges terhet a fiatalok vállára. Tudják ők maguktól, hogy mi kell a sikerhez: kitartás, elhivatottság, erős karakter” – jelezte Toni Nadal, hozzátéve, hogy maga is keményen megküzdött az unokaöccsével.
Igaz, Rafa mindig is céltudatos volt, már tizenkét évesen tudta, mi kell a világelsőséghez. Az édesapja, azaz Toni testvére sem volt problémás ügyfél, de ez nem általános a „teniszszülőknél”. „Ne is mondja, láttam belőlük eleget… Nincs is annál rosszabb, mint amikor egy laikus azt gondolja, hogy mindent tud. Természetesen a szülő hatalmas áldozatot vállal a gyermek sportoltatásával, de ez nem jogosítja fel őt arra, hogy beleszóljon a szakmai kérdésekbe” – mondta a világhírű spanyol edző, aki még egy szülői veszélyre hívta fel a figyelmet. „Egészségtelennek tartom, ha egy fiatal, még kialakulatlan énképpel rendelkező gyerekből ki akarják préselni a maximumot. Ez a nevelés csődje. A gyerekeket kitartásra kell nevelni. Az eredmények akkor jönnek, ha nem rakják rá az állandó győzelmi kényszert.”
Nadal elemzése ráhúzható bármelyik sportágra, de maradjunk a magyar tenisznél. A sportág itthon hihetetlenül népszerű, junior szinten évek óta ontjuk a tehetségeket, de egy-két kivétellel eddig egyikük sem tudott betörni a felnőtt elitbe. Szávay Ágnes juniorként egyéniben és párosban is győzött a 2005-ös Roland Garroson és párosban 2005-ben Wimbledonban, döntős volt egyéniben és párosban a 2005-ös Australian Openen. A felnőtteknél a világranglista 13. helyéig tört előre 2008-ban, de öt év múlva sérülési miatt visszavonult. Ő jutott a legmagasabbra. Babos Tímea a juniorok között párosban háromszor nyert GS-tornát, és a felnőtteknél is megállja a helyét, főleg párosban. Wimbledonban 2014-ben és 2016-ban döntőbe jutott, ugyanitt 2015-ben vegyes párosban volt finalista. Egyesben 25. a legjobb helyezése.
Ma is hemzsegnek a feltörekvő ifjak. Gálfi Dalma 2015-ben US Opent nyert egyéniben, 2016-ban párosban Wimbledont. Stollár Fanny junior párosban lett wimbledoni bajnok 2015-ben. Valkusz Máté 2016-ban vezette a junior világranglistát. Piros Zsombor idén nyerte meg az Australian Opent. Fucsovics Márton 2010-ben győzött Wimbledonban egyesben, 2009-ben párosban az Australian Openen.
Természetesen nem tudhatjuk, hogy a maiak mire viszik. Toni Nadal statisztikája nyilván rájuk is áll: a sikeres juniorteniszezők 20-30 százaléka futhat be jelentős karriert a felnőtteknél, de hogy ki lesz benne a „szórásban”, az a játékos karakterén, elhivatottságán múlik.